Pogledajte: Kiša pada na gore

Izvor: Blic, 04.Okt.2013, 19:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pogledajte: Kiša pada na gore

Ako ste ikada prosuli vodu na vreo tiganj, imali ste priliku da prisustvujete Leidenfrost efektu. Aleks Graunds i Ričard Stil sa Bat Univerziteta su napravili niz eksperimenata sa vodom koja dolazi u kontakt sa površinom zagrejanom na temperaturu duplo veću od one na kojoj voda isparava, a među rezultatima su i kapljice vode koje se penju po strmom nagibu.

Kada kapljice vode dođu u kontakt sa užarenom površinom, voda bukvalno levitira jer se između nje i površine stvara >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sloj isparenja koji služi kao barijera.

Dvojica naučnika sa Bat Univerziteta su ovaj efekat isprobali na različitim temperaturama i teksturama užarene površine po kojoj se kapljice kreću.

Nakon nekoliko eksperimenata shvatili su da mogu da kontrolišu kretanje kapljica promenom temperature i nazubljenosti površine, a krajnji rezultat je da kapljice mogu da se penju uz nagib. Što su zupci površine bili oštriji veći nagib je mogao da se savlada.

Na ovaj način je nastao Leidenfrost lavirint kojim kapljice vode putuju određenim stazama.

"Mislimo da putanja kapljica zavisi od toga koliko gas ispod njih brzo isparava, ali i kakva je tekstura površine. Na ovaj način uspeli smo da nateramo vodu da se penje po nagibu", rekao je Aleks Graunds.

VIDEO>Kapljice vode se penju po strmom nagibu:

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Pogledajte: Kiša pada na gore

Izvor: Dzungla.org, 04.Okt.2013

Ako ste ikada prosuli vodu na vreo tiganj, imali ste priliku da prisustvujete Leidenfrost efektu. Aleks Graunds i Ričard Stil sa Bat Univerziteta su napravili niz eksperimenata sa vodom koja dolazi u kontakt sa površinom zagrejanom na temperaturu duplo veću od one na kojoj voda isparava, a među...

Nastavak na Dzungla.org...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.