Izvor: Nezavisne Novine, 06.Feb.2015, 13:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Podjele u češkom rukovodstvu

PRAG - Češko rukovodstvo je podijeljeno oko daljih odnosa sa Rusijom - premijer je protiv sankcija koje uzrokuju ekonomske probleme zemlje, a Ministarstvo inostranih poslova protivi se kontaktima sa ruskim funkcionerima.

Premijer Bohuslav Sobotka ne krije negativan odnos prema sankcijama, naziva ih "besmislenim" i čak je uspio da za Češku u Briselu izbori izuzetak od opštih mjera ograničenja kontakta i veza sa Moskvom.

Međutim, diplomatski iozvori tvrde da su u Ministarstvu >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << inostranih poslova   nezadovoljni zbog toga što će u Pragu zasjedati bilateralna komisija o saradnji u kojoj će učestvovati ministar industrije i trgovine Rusije Denis Manturov.

Dio čeških medija napada predsjednika Miloša Zemana zbog kontakata sa ruskim liderom Putinom.

Drugi dio medija navodi da se Češka uvijek poslušno potčinjavala svim nalozima Evropske komisije, ali da bi Prag, prije svega, trebalo da ima u vidu interese svoje ekonomije.

Direktor Trgovinsko-industrijske komore Češke za Zajednicu nezavisnih država František Masopust upozorava da, "u istoriji, niko ništa nije postigao sankcijama".

"To je metod sile koji nanosi štetu onome protiv koga se primjenjuje, ali još više onome ko ga primjenjuje""- navodi on.

Masopust vjeruje  da je uticaj sankcija na Rusiju vrlo ograničen te da češki  izvoznici neuporedivo više pate zbog njih.

"Neki nam stalno ponavljaju da izvoz u Rusiju iznosi samo četiri odsto ukupne količine isporuka u inostranstvo. Ali,  niko nije računao koliko izvozimo u Njemačku ono što se poslije reeksportuje u Rusku Federaciju.

NJemačke isporuke su vrlo značajne – do 15 odsto sve robe i namirnica koje NJemačka izvozi" - zaključuje Masopust.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.