Podgoričanin švercovao 37 kila kokaina

Izvor: Vesti-online.com, 04.Avg.2010, 07:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Podgoričanin švercovao 37 kila kokaina

U zajedničkoj akciji urugvajske i argentinske policije u luci Piriapolis, uhapšen je Podgoričanin Milisav Vukčević (42) zbog sumnje da je pokupšao da prošvercuje 37 kilograma čistog kokaina.

On je slobode lišen zajedno sa tri državljanina Urugvaja u trenutku dok su drogu pakovali na jedrilici "Citad" i predati su istražnom sudiji odjeljenja za suzbijanje organizovanog kriminala. U istoj luci istovremeno je zaplijenjeno još desetak kilograma kokaina, na jednom brodu na >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << kome je bilo nekoliko mornara sa Balkana, među kojima, međutim, nije bilo crnogorskih državljana. Nastavak istrage usmjeren je ka otkrivanju ostalih članova narko-mreže.

Poslije akcije u Urugvaju i Argentini, argentinska policija je izvršila nekoliko racija u kojima niko nije uhapšen, ali je zaplijenjen materijal koji će poslužiti u daljoj istrazi. Argentinski mediji navode da je droga najvjerovatnije trebalo da bude prebačena na veći trgovački brod koji je, preko Johanesburga u Južnoj Africi, prevozio žitarice u Evropu.

Iz Uprave policije Crne Gore saopšteno je da od Interpola još uvijek nijesu dobili bliže informacije u vezi sa ovim događajem, te da očekuju da će biti obaviješteni s obzirom na to da se radi o crnogorskom državljaninu.

Prema saznanjima "Dana", Vukčević do sada nije imao problema sa zakonom i nema ga u kaznenoj evidenciji u Crnoj Gori. Radio je za više trgovačkih pomorskih kompanija, a u posljednje dvije godine živi u predgrađu Montevidea gdje je počeo da se baviti trgovinom antikviteta.

Tamošnja policija sumnja da je zaplijenjeni kokain do Urugvaja i Argentine stigao preko Kolumbije. Prema policijskim indicijama tu je trebalo da bude prepakovan i dalje transportovan u zapadnu Evropu.

Cijena kilograma čistog kokaina u Urugvaju iznosi oko 7.000 dolara, dok u zapadnoj Evropi dostiže i 50.000 dolara. U Kolumbiji odakle je droga i stigla cijena kilograma kokaina iznosi jedva 1.000 dolara.

Nekoliko evropskih zemalja, koje učestvuju u otkrivanju kanala kojima se švercuje droga, pretpostavljaju da je zaplijenjeni kokain dio daleko veće narko-pošiljke.

Vjerovatno je iz Južne Amerike krenula mnogo veća pošiljka, ali je usput droga prepakovana i podijeljena, a potom je prošvercovana do različitih luka u Evropi.

Poučeni ranijim iskustvom, kako se navodi, organizatori šverca kokaina nijesu imali direktan kontakt sa ovim narkotikom.

I ovoga puta su, kako sumnja policija, za njega cio posao obavili uigrani kuriri koji su poslati u Južnu Ameriku sa velikim svotama novca za nabavku droge, i mornari, koji su preuzeli kokain i brodovima ga prošvercovali u Evropu.

Tamošnja policija sumnja da je Vukčević bio dio narkogrupe kojoj pripada i Podgoričanin Nastadin Radulović, koji je nedavno uhapšen u Brazilu. Radulović je, kako se sumnja, organizovao međunarodnu kriminalnu grupu za krijumčarenje narkotika iz Južne Amerike u Evropu.

On je, kako se pretpostavlja, posljednjih godina živio u Španiji, gdje je takođe, organizovao "posao" s narkoticima, a nakon hapšenja kriminalne grupe Darka Šarića, njegove poslove preuzeo je i u Brazilu. Uhapšen je u nastavku akcije policije Brazila, koja je prije desetak dana, zbog istog krivičnog djela, lišila slobode šest osoba iz Hrvatske, Crne Gore, Bugarske i Makedonije, zbog pokušaja šverca 20 kilograma kokaina u Evropu. Osumnjičeni su lišeni slobode u jednoj kući u brazilskoj pokrajini Rio Grande do Sul, koja je narkodilerima služila kao baza.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.