Izvor: B92, 24.Jan.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Podela mesta u upravnim odborima

Beograd -- Paralaleno sa pregovorima oko vlade, stranke bi trebalo da se dogovore i o raspodeli mesta u upravnim odborima javnih preduzeća.

U upravnim odborima preduzeća, kao što su NIS, EPS, Aerodrom, Telekom i ostalih velikih državnih firmi, sede članovi stranaka na vlasti. Stručnjaci navode da će te pozicije ubuduće biti još značajnije za partije jer predstoji privatizacija nekih od javnih preduzeća, pre svega NIS-a, ali da to nije jedini razlog zbog kojeg stranke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pregovaraju o raspodeli mesta u upravnim odborima.

"Moć u upravnom odboru je daleko više od politike. To je jedan od najbitnijih vidova raspodele ekonomske moći između političkih stranaka", kaže Nemanja Nenadić iz organizacije Transparensi Srbija.

Osim velikog uticaja, članovi upravnih odbora imaju i velika primanja. Iako imaju zakonsku obavezu da zaradu daju na uvid javnosti, u većini preduzeća to odbijaju uz obrazloženje da je reč o poslovnoj tajni.

Prema onom što je do sada objavljeno, predsednik UO Jat ervejza dobija za taj posao 57.000 dinara, predsednik UO Aerodroma "Nikola Tesla” - 125.000, a predsednik UO Telekoma - 153.000 dinara.

Odgovori o visini zarada iz javnih preduzeća najčešće stižu nakon što poverenik za informacije od javnog značaja uputi zvaničan zahtev i to na osnovu žalbe građana ili novinara kojima su javna preduzeća odbila da daju tu informaciju.

"Moje je duboko ubeđenje da bi one trebalo da budu javne čak i kad im niko ne traži, vi ili ja. Moju platu i platu mojih saradnika držim na sajtu poverenika. To i javnost može da procenjuje", kaže Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja.

"Ali, u krajnjoj liniji, u zavisnosti od posla zavisi i plata. Nekada obim posla i odgovornost može da opravda i daleko veća primanja. Ako je to baš tako, zašto bi to onda bila tajna", pita se Šabić.

Pri imenovanju članova upravnih odbora, stručnjaci upozoravaju da ubuduće treba da se vodi računa i o stručnosti tih kadrova. "Trebalo bi da dobijemo ne samo kriterijume, već i obrazloženje zbog čega se smatra da neki čovek ispunjava uslove da bude član upravnog odbora nekog javnog preduzeća", smatra Nenadić.

Koja stranka će imati svoje članove u upravnim odborima i da li će neke od pozicija zadržati i one partije koje nisu ušle u pralament, poput SPO-a, znaće se nakon formiranja nove vlade.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.