Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Jun.2010, 12:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počinju prijemni
BEOGRAD -
Za osmake koji žele da upišu umetničke ili škole za učenike sa posebnim sposobnostima, danas počinje polaganje prijemnih ispita, kao i prijavljivanje za upis u gimnazije i četvorogodišnje škole, predviđeno je kalendarom upisa za školsku 2010/2011. godinu.
Prijemni će, u zavisnosti od škole, trajati do 7. juna, a kandidati koji žele u četvorogodišnje stručne škole ili gimnazije, mogu do 15. juna da se evidentiraju u svojim matičnim osnovnim školama.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Rezultati do 11. juna
U umetničkim školama, matematičkim i filološkim gimnazijama i odeljenjima, u narednoj školskoj godini ima mesta za 2.886 đaka, a prijavilo se gotovo 3.500 kandidata.
Polaganje prijemnog u muzičkim i baletskim školama obaviće se 3, 4. i 5. juna, a u umetničkim školama likovne oblasti prijemni će biti održan od 4. do 6. juna.
U Matematičkoj gimnaziji i matematičkim odeljenjima prijemni će biti 5. juna, dan kasnije u odeljenjima za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku, dok će u filološkim gimnazijama i odeljenjima prijemni biti 5, 6. i 7. juna.
Konačni rezultati prijemnih ispita biće objavljeni do 11. juna, a tog dana zakazan je i upis učenika koji su položili prijemni.
Na prijemnom ispitu proveravaju se znanja stečena u prethodnom obrazovanju i posebne sposobnosti kandidata neophodne za određenu školu, odnosno profil.
Osmaci koji žele da upišu gimnazije i četvorogodišnje stručne škole, polagaće kvalifikacioni ispit iz srpskog (maternjeg) jezika i matematike.
Kvalifikacioni ispit iz srpskog (maternjeg) zakazan je za 21. jun, a dan kasnije polagaće se kvalifikacioni iz matematike.
Bez ispita za trogodišnje i dvogodišnje
Učenici koji posle osmog razreda žele da upišu trogodišnju srednju stručnu ili školu koja traje dve godine, ne polažu kvalifikacione ispite, već u matičnoj osnovnoj školi popunjavaju listu sa 20 upisnih želja i rangiraju se na osnovu uspeha.
U školskoj 2010/11. godini za 80 hiljada učenika koji završavaju osmi razred predviđeno je 87.500 mesta.
Sadašnji osmaci poslednja su generacija đaka koja će polagati prijemne odnosno kvalifikacione ispite, pošto će testovi znanja od naredne godine biti zamenjeni završnim ispitom.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





