
Izvor: B92, 10.Apr.2012, 14:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Počeo proces izručenja Bojovića
Madrid -- Počeo postupak izručenja Luke Bojovića iz Španije u Srbiju, izjavila ministarka pravde Snežana Malović nakon sastanka sa španskim kolegom u Madridu.
Formalni postupak za izručenje Bojovića uključuje i postupke za izručenje Siniše Petrića i Vladimira Milisavljevića. Taj postupak može da traje maksimalno godinu dana. Precizno vreme kada bi pripadnici "zemunskog klana" mogli da se nađu u Srbiji još nije utvrđeno, ali se očekuje da će to biti kraće od zakonom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << predviđenog maksimalnog roka.
Snežana Malović je novinarima rekla da su njene španske kolege veoma svesne značaja postupaka koji se protiv članova zemunskog klana vode u Srbiji i da će pokušati da ubrzaju postupak ekstradicije.
Grupa Luke Bojovića se u Srbiji tereti za više ubistava i teških krivičnih dela počinjenih kao Poslednjih godina su živeli u Španiji, čije ih vlasti takođe terete za više razbojništva. Oni su zajedno uhapšeni u Valensiji 9. februara ove godine.
Na sastanku ministara pravde Srbije i Španije razgovarano je i o plenidbi imovine uhapšenih kriminalaca iz Srbije koji su, prema informacijama iz Španije, kupili dosta imovine u toj zemlji pa se tako jedna ulica u Madridu nezvanično zove "srpska ulica".
Takođe bilo je reči o nekadašnjem direktoru "C marketa" Slobodanu Raduloviću, koji je u bekstvu od 2006. i prema nekim navodima nalazio se u Španiji. Radulović je optužen kao jedan od organizatora "stečajne mafije", a za njim je 2006. godine bila raspisana i Interpolova poternica.
Ministarka Malović rekla je da o Raduloviću u Španiji nema informacija i da postoje samo spekulacije da je u toj zemlji.
Tokom sastanka razgovarano je i o imovini koja se vodi na Radulovića, ali i odbeglog krijumčara narkotika Darka Šarića.
Podsetimo, Luka Bojović i još trojica su uhapšeni 9. februara u Valensiji, zajedničkom akcijom srpske i španske policije.
Španska policija ih tereti i za opiranje hapšenju, nedozvoljeno držanje oružja, falsifikovanje dokumenata i pripadnost organizovanoj kriminalnoj grupi.
Grupa Luke Bojovića sumnjiči se takođe i da je na brutalan način ubila jednog člana zemunskog klana Milana Jurišića, osuđenog za učešće u ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003.
I srpski i španski mediji brujali su o nedavnom otkriću ljudskih ostataka u reci Manzanares, na obodu šireg centra Madrida.
Kako B92 saznaje, španska policija još nije završila DNK analizu pronađenih ostataka, ali se obavezala da će to uraditi u narednih nekoliko dana.
Za šta se tereti Luka Bojović
Luka Bojović se sumnjiči za likvidaciju Branka Jeftovića Jorge 2004. godine, kao i za pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka iste godine kada su poginuli njihovi telohranitelji Dejan Živančević i Milutin Jovičić. Za ova krivična dela pored njega se terete Vladimir Milisavljević Budala i Miloš Simović.
Srbija je 13. marta uputila Španiji zahtev za ekstradiciju Luke Bojovića i ostalih pripadnika "zemunskog klana", uz koji je prosleđena i dokumentacija o krivičnim delima za koja ih tereti Srbija od oko 2.000 strana. Prvostepenu odluku doneće španski sud pošto razmotri dokumentaciju i zahtev za izručenje, na koju okrivljeni imaju pravo žalbe, a konačnu odluku o izručenju doneće španski ministar pravde.
Bojović je, inače, bio deo Arkanovih „Tigrova", a Željko Ražnatović je bio i Bojovićev kršteni kum. Nakon Ražnatovićevog ubistva 15. januara 2000. godine, koje je izvršio Dobrosav Gavrić uhapšen u Južnoj Africi, Bojović je za organizaciju te likvidacije optužio Branka Jeftovića Jorgu, Andriju Draškovića i Zorana Nedovića Šoka. Istraga protiv Bojovića za ubistvo Jorge, kao i za pokušaj likvidacije Draškovića i Nedovića, počela je 2010. godine.
Bojovića je bivši član zemunskog klana Sretko Kalinić doveo u vezu sa ubistvom Jorge i pokušajem ubistva Draškovića i Nedovića, rekavši da se Bojović svetio za likvidaciju svog krštenog kuma.
Bojoviću se trag izgubio leta 2010. godine, posle hapšenja Sretka Kalinića u Zagrebu i Miloša Simovića na srpsko-hrvatskoj granici. Za njim je u septembru 2010. raspisana međunarodna poternica.
Tužilaštvo za organizovani kriminal u optužnici navodi da je Bojović stao na čelo "zemunskog klana" posle ubistva njegovih vođa Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića u martu 2003. godine, a svoju moć učvrstio je nakon hapšenja Milorada Ulemeka Legije.
Pošto je postao vođa "zemunaca", on je organizovao likvidacije, a lično je učestvovao u pokušajima ubistva Draškovića i Šoka, kad je sa odbeglim "zemuncem" Kalinićem pucao iz automobila u pokretu.
Bojović je uhapšen u oktobru 2007. zbog sumnje da pomaže odbeglim zemuncima optuženim za ubistvo premijera Zorana Đinđića, međutim, optužen je samo za nedozvoljeno držanje oružja u nedostatku dokaza.
Zbog nedozvoljenog držanja pištolja osuđen je 15 meseci zatvora 2009. godine posle čega je pušten da se brani sa slobode.
Bojović je bio kum Cvetku Simiću čije je raskomadano telo pronađeno u Zagrebu, tačnije telo u jezeru Jarun, a glava u blizini tog jezera.