Počeli pregovori sa MMF-om

Izvor: RTS, 23.Avg.2010, 11:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počeli pregovori sa MMF-om

Misija MMF-a počela zvanične razgovore sa Srbijom o petoj reviziji stend-baj aranžmana. Posebna pažnja biće posvećena Zakonu o fiskalnoj odgovornosti, kojim bi Srbija trebalo da definiše nivo do kojeg država može da se zadužuje.

Plenarnim sastankom u Narodnoj banci Srbije počeli su zvanični razgovori s misijom Međunarodnog monetarnog fonda o petoj reviziji kreditnog aranžmana, vrednog oko 2,9 milijardi evra.

Sekretar Veća Saveza samostalnog sindikata Srbije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Slavica Savić izjavila je za RTS da je taj sindikat nezadovoljan Predlogom izmena zakona o penzijskom osiguranju i da će to predočiti na sastanku sa predstavnicima MMF-a 27. avgusta.

Prema njenim rečima, Sindikat traži da prosečna penzija ne bude niža od 60 odsto prosečne plate i da najniža penzija iznosi 25 procenata prosečne zarade.

Osim godina života potrebnih za penzionisanje, ključna je indeksacija penzija, kazala je Savićeva, napominjujući da se opšti bod za zaposlene ne može usklađivati na način kako se usklađuju penzije, nego na način uskalđivanja sa zaradama da se ne bi svi budući penzioneri našli u nepovoljnoj poziciji.

Na sastanku učestvuju, pored guvernera Dejana Šoškića koji predstavlja Srbiju u MMF-u, potpredsednici Vlade Mlađan Dinkić, Jovan Krkobabić i Božidar Đelić, ministarka finansija Diana Dragutinović i predsednik Saveta guvernera NBS Boško Živković.

Predstavnici MMF-a će u 16 časova u zgradi Vlade Srbije o reviziji kreditnog aranžmana razgvorati sa premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministarkom finansija Dianom Dragutinović.

Tokom razgovora razmatraće se najnovija fiskalna, monetarna i makroekonomska kretanja, s posebnim osvrtom na Predlog zakona o fiskalnoj odgovornosti, koji bi trebalo da do sredine septembra ove godine bude upućen u skupštinsku proceduru, navodi NBS.

Misija MMF-a, koju predvodi Albert Jeger, boravi u Beogradu od 19. do 31. avgusta, u okviru pete revizije stend-baj aranžmana Srbije sa tom međunarodnom finansijskom institucijom i krajem ove nedelje sa predstavnicima srpskih vlasti obavila je pripremne, tehničke razgovore.

Razgovori o višku u budžetu

Premijer Mirko Cvetković izjavio je u petak da se budžet Srbije trenutno puni mnogo bolje nego početkom godine i da će se sa misijom MMF-a razgovarati o tome na koji način bi mogao da bude upotrebljen eventualni višak sredstava u budžetu.

"Razgovori sa MMF-om neće imati bilo kakvu dozu tenzije o kojoj se svojevremeno pričalo, već ćemo ići na to da vidimo ako se pojavi neki višak sredstava na koji način bi taj višak mogao da se upotrebi", izjavio je Cvetković.

Premijer je istakao da je Srbiji potreban Zakon o fiskalnoj odgovornosti, jer će omogućiti stabilnost finansija u narednom periodu i poboljšaće gledanje stranih investitora na privredu zemlje.

Cvetković je podsetio da taj zakon predstavlja vrstu obaveze državne administracije da vodi fiskalnu politiku tako da se u srednjeročnom periodu u kontinuitetu smanjuje budžetski deficit. Prema rečima Cvetkovića, zakon ima i zadatak da obezbedi da zaduženost zemlje ne dostigne nivo koji ne bi mogao da se finansira.

Odmrzavanje plata ili smanjenje budžetskog deficita

Pred početak pregovora povodom pete revizije aranžmana srpski ministri finansija i ekonomije Diana Dragutinović i Mlađan Dinkić izneli su različita mišljenja o tome da li bi vlada trebalo da odmrzne plate u javnom sektoru i penzije pre isteka aranžmana sa tom finansijskom institucijom u aprilu 2011. godinu.

Prema Dinkićevim tvrdnjama, u budžetu Srbije ima 20 milijardi dinara više nego što je to očekivao MMF, i taj novac bi, prema njegovom mišljenju, pre svega trebalo izdvojiti za dodatne podsticaje privredi i građanima, a ostatak za pomoć penzionerima i odmrzavanje plata od oktobra.

Ako se ispostavi da je tačno da je višak u budžetu oko 20 milijardi dinara, za podsticaje privredi, za infrastrukturu i poljoprivredu trebalo bi izdvojiti oko 14 milijardi dinara, a šest milijardi bi bilo raspoređeno tako da tri milijarde ide penzionerima, rekao je Dinkić.

Preostale tri milijarde bile bi namenjene za odmrzavanje plata budžetskih korisnika od oktobra ove godine, dodao je ministar ekonomije.

Nasuprot njemu, ministarka Dragutinović se zalaže da se "višak" novca u budžetu, ukoliko ga bude, iskoristi za smanjenje budžetskog deficita sa 4,8 na 4,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Ministarka je istakla će poštovati postignuti dogovor s MMF-om, prema kojem će plate i penzije u Srbiji biti odmrznute tek u 2011. godini, ali i nagovestila mogućnost da se ukupna suma jednokratne pomoći za penzionere poveća sa dve, na oko 3,5 milijardi dinara.

"Zakonom o budžetu smo planirali da plate i penzije budu zamrznute do kraja ove godine. Za sledeću godinu smo planirali odmrzavanje i način vođenja politike plata i penzija. Dakle, za mene je to zakon i ja ću se tako ponašati", naglasila je ministarka finansija.

Ministarka finansija je ocenila da neće biti ništa neobično što će Dinkić, za razliku od nje, izaći pred MMF sa sopstvenim predlogom za odmrzavanje plata i penzija i naglasila da će na kraju razgovora sa predstavnicima Fonda biti postignut dogovor iza kojeg će stati cela Vlada Srbije, koja će po tom pitanju biti jedinstvena.

MMF je 15. maja 2009. odobrio Srbiji stend-baj aranžman, vredan oko tri milijarde evra, koji će trajati do aprila 2011. godine. U dosadašnje četiri tranše Srbija je povukla oko 1,45 milijardi evra za jačanje deviznih rezervi, pri čemu je u okviru treće tranše povukla samo polovinu sredstava i 15 odsto četvrte tranše kredita.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.