Počela berba grožđa u Šumadiji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Sep.2020, 17:24

Počela berba grožđa u Šumadiji

Vinsko grožđe u Šumadiji se prostire na 350 hektara a poslednjih godina raste i broj vinarija ali i novih zasada u ovom regionu. Berba belih sorti grožđa je otpočela u Šumadiji međutim ono što najviše brine vinare je smanjena domaća potrošnja vina koja je umanjena od 30 odsto do 50 odsto dok je sam izvoz srpskih vina smanjen za skoro 60 odsto a sve zbog ograničenog rada ugostiteljskih objekata i zabrana proslava jer kako sami vinari kažu vino se najlepše konzumira u društvu. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<

U vinogorju Nemanje Arsenijevića, u selu Vinča kod Topole, otpočela je berba belih sorti grožđa. Ove godine je prva berba nešto kasnije otpočela, u periodu cvetanja bilo je dosta padavina što je uticalo i na slabiju oplodnju. Zbog svega ovoga Nemanja Arsenijević očekuje na svojih 12 hektara vinograda nešto niži prinos od prosečnog.

"Vinograd ne zna za nedostatak prihoda, vinograd zahteva isti tretman i rad kao da se situacija odvija kao da se ništa ne dešava. Naravno da je na nas uticao i prestanak rada na dva meseca i restorana i hotela jer se 90 % naše prodaje zasniva upravo u tim objektima ali eto nekako smo uspeli uz pomoć naravno kredita i nekih drugih stvari da izguramo i ovu godinu. Ova kriza kompletno je najviše pogodila vinare koji imaju sopstvene zasade. Očekujemo neki prinos od četiri i po do pet tona po hektaru" kaže vinar, vinarije "Arsenijević’’, Nemanja Arsenijević iz sela Vinča.

Berba grožđa uspešno je počela i u vinariji Aleksandrović. Ova vinarija je jedna od najvećih u Šumadiji a vinogradi porodice Aleksandrović se prostiru na 75 hektara. Troškovi proizvodnje skočili su zbog bujne vegetacije izazvane padavinama u junu i julu.

"Učešće živog ljudskog rada je jako veliko, pored upotrebe mehanizacije u svaki hektar uložimo do berbe i 400 sati živog ljudskog rada dakle jedan veoma kompleksan posao u otežanim uslovima ali možemo reći da smo zadovoljni iz razloga što je berba već otpočela. Sovinjon smo sa 14 hektara obrali i tu je prilično manji prinos od očekivanog iz razloga što je u vreme cvetanja svakodnevno bila velika količina padavina. Sigurno je od 20 do 30 odsto skuplja proizvodnja nego u nekoj normalnijoj godini sa mnogo manje padavina", kaže Božidar Aleksandrović - član upravnog odbora ,"Udruženja vinara Šumadije".

Zbog neočekivane situacije koja je nastala izbijanjem pandemije korona virusa prodaja domaćih vina je drastično smanjena za 30 odsto do čak 50 odsto. Najveći kupci su upravo restorani i hoteli kako u Srbiji tako i van naše zemlje pa je i izvoz srpskih vina smanjen za više od 50 odsto.

"Ja sam veliki protivnik bilo kakvih ograničenja iz prostog razloga jer i mi imamo kao i svaka trgovačka roba pravo na slobodno kretanje. Sa druge strane svakako da određenim marketinškim aktivnostima svaka zemlja treba da deluje na ekonomski patriotizam svojih građana , svojih ljudi i da se jednostavno u Srbiji piju srpska vina. Čitava ova vinska priča Šumadije se u poslednjih 10 godina značajno promenila na bolje, a deset godina je veoma jedan kratak period i u ovom poslu je i 30 i 40 godina kratak period, prema tome nadamo se da će jednog dana Šumadija postati srpska Toskana u pravom smislu reči", kaže Božidar Aleksandrović, član upravnog odbora "Udruženja vinara Šumadije".

Jačanjem brenda srpskih vina, rad na kvalitetu svake boce ali i popularisanjem domaćih vina vinari ne samo iz Šumadije nastoje da pored već razrađenog vinskog turizma privuku domaće kupce kako bi imali bolju poziciju i na domaćem tržištu.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.