Platani stižu iz Belgije

Izvor: Blic, 02.Okt.2010, 01:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Platani stižu iz Belgije

Belgijska kompanija „Arbor” pobedila je na tenderu za najboljeg ponuđača za nabavku 450 sadnica platana koje će biti zasađene u Bulevaru kralja Aleksandra. Ovaj rasadnik ponudio je cenu od 341.450 evra, u koju su uključeni prevoz i isporuka.

U ovaj iznos nisu ušli troškovi carine od šest odsto od vrednosti nabavke, odnosno PDV od osam odsto. Predviđeno je da rok za isporuku sadnica platana bude 30 kalendarskih dana od dana zaključenja ugovora.

Nove sadnice >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << su „školovane”, presađivane pet-šest puta, i starosti oko 18 godina. Visine su oko osam metara, prečnika 15 centimetara, a račvaju se na visini od 2,70 do tri metra. Od ukupno 450 platana, 415 će biti zasađeno u Bulevaru, dok će 35 biti rezerva za slučaj da se neki od njih ne primi.

S obzirom da je posao oko nabavke platana završen, trenutno se radi na organizaciji uvoza novih sadnica. U isto vreme JKP „Zelenilo Beograd” se priprema za sadnju koja bi, prema najavama, trebalo da počne u drugoj polovini oktobra. U „Zelenilu” su u više navrata najavljivali da će sadnja drvoreda startovati kada počne period mirovanja vegetacije (kraj oktobra, početak novembra), kao i da posao neće biti lak s obzirom na to da je svako stablo pojedinačno u proseku teško po jednu tonu. Iz tog razloga će za sadnju platana morati da budu angažovane i dizalice. „Zelenilo” je inače isplaniralo da ovaj posao obavlja u dve smene. Prema njihovim procenama, biće potrebno od 25 do 30 dana da se zasadi svih 415 stabala (u proseku oko 12 stabala dnevno).

Nove sadnice platana imaće i takozvanu „betonsku kragnu”, koja će omogućiti da koren ide isključivo u dubinu, a kompletan drvored na Bulevaru kralja Aleksandra imaće ukupno 483 stabla (za 60 više od prethodnog).

Konačnu odluku o najboljoj ponudi JKP „Zelenilo Beograd” donelo je 22. septembra, ali je ugovor potpisan tek juče, s obzirom da je moralo da se sačeka da prođe zakonski rok predviđen za žalbe. Inače, na tenderu za nabavku 450 platana konkurisale su četiri kompanije, tri iz Nemačke i jedna iz Belgije.

Platane kupili donatori

Novac za kupovinu platana obezbedili su donatori (domaće kompanije i pojedinci), koji su za jedno stablo izdvajali po 1.000 evra. Svaka nova sadnica platana imaće pločice na kojima će pisati ime i poruke koje će osmisliti donatori, a njihovu izradu finansira JKP „Zelenilo Beograd”.

„LIČNA KARTA" SADNICA

Starostoko 18 godina

Visinaoko osam metara

Prečnik15 centimetara

Račvanjeod 2,7 do tri metra

Širina krunedo 4 metra

Busen prečnika130 do 140 cm

Busen visinado 90 cm

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.