Plaćanje računa jednim klikom

Izvor: Blic, 19.Jun.2011, 01:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Plaćanje računa jednim klikom

BEOGRAD - Uvid u potrošnju i mesečno zaduženje za komunalije, struju ili telefon, štampanje i plaćanje računa i pre nego što stignu na kućnu adresu, informacije o neplaćenim ili zaostalim obavezama samo su neke od stvari koje korisnici ovih usluga mogu da obave preko interneta.

S obzirom da komunalne usluge žitelji prestonice u najvećoj meri plaćaju preko uplatnica "Infostana”, ovo preduzeće je u poslednje vreme obogatilo svoj sajt (www.infostan.rs) još jednom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << novom uslugom, tako da je od sada moguće proveriti da li je uplata računa pravilno evidentirana (da li je "legla”).

- U našoj bazi se nalaze uplate iz prethodnih 10 godina, što omogućava precizan uvid u plaćanje računa. Osim toga, domaćinstva više ne moraju da čekaju da im račun stigne na kućnu adresu da bi izmirili svoje obaveze. U odeljku "pregled arhive računa” nalaze se elektronske kopije koje su iste kao i računi koji stižu poštom. Tako korisnici mogu doći do računa, koji mogu da odštampaju i plate ne čekajući poštara – objašnjava Milica Paunović iz JKP "Infostan”.

Ona kaže da od skoro klikom na odeljak "način obračuna", Beograđani imaju uvid u kompletan način obračuna mesečnih računa, svake stavke posebno kao ali i računa u celini. Mesečna zaduženja za "Infostan” mogu se plaćati i trajnim nalogom kod banaka.

Od 2012. prijava poreza moguća i preko interneta

Od sledeće godine građani Srbije imaće mogućnost da elektronski, preko interneta, podnose godišnje poreske prijave, najavljeno je pre dva dana iz Poreske uprave Srbije (www.poreskauprava.gov.rs). Trenutno se radi na razvoju elektronskih servisa za privredu i građane, a ideja je da se u perspektivi omogući elektronsko podnošnenje prijava za sve vrste poreza, uvid u stanje na poreskom računu, elektronsko plaćanje i dobijanje elektronskih potrvda o izmirenim obavezama. U toku je proba projekta za podnošenje elektronskih prijava za porez na dodatu vrednost (PDV).

- Pripremamo i novine koje bi trebalo da budu još veće olakšanje za korisnike, poput "on lajn” i SMS plaćanje računa. Ova ideja još u povoju – kaže Paunovićeva.

Računanje potrošnje, način obračuna električne energije, kao i uvid u račun neke su od informacija koje se mogu dobiti preko sajta Elektrodistribucije „Beograd” (www.edb.rs). Osim ovoga, do nekih informacija može se doći preko SMS poruke.

- Svi kupci koji u našoj bazi podataka imaju registrovan jedinstveni matični broj građana (JMBG) za fizička lica, ili matični broj za pravna lica, ako prijave broj mobilnog telefona, mogu SMS-om dobiti besplatno podatak o stanju računa za utrošenu električnu energiju. Takođe, svi oni mogu slanjem poruke na broj 6994 dobiti informaciju o stanju duga za utrošenu električnu energiju. Cena poruke je 10 dinara, bez poreza – objašnjavaju u EDB.

Oni takođe ističu i da svi ovi korisnici, ako prijave i-mejl adresu (e-mail), redovno će na nju dobijati račune za utošenu struju.

Na internet sajtu”Telekoma Srbija” (www.telekom.rs) mogu se naći brojne informacije i usluge u vezi sa fiksnom, ali i mobilnom telefonijom, kao i internetom.

- Usluga ”moj račun” korisnicima fiksne telefonije omogućava da preko interneta, besplatno, dobiju uvid i u poslednji, ali i u prethodne račune za telefon. Oni mogu da ga odštampaju i plate, a postoji i mogućnost plaćanja korišćenjem usluge ”veb plaćanje raluna”. Na ovaj način mogu se platiti i postpejd računi za mobilni telefon, kao i računi za internet (open ADSL). Neophodan preduslov za ovakav način plaćanja računa je da korisnik ima karticu za plaćanje preko interneta – kažu u ”Telekomu Srbija”.

Preko interneta je moguće i podneti zahtev za ADSL uslugu ili promeniti paket, a mogu se prijaviti i kvarovi na mreži.

Kablovski operater SBB (www.sbb.rs), osim preko Info centra, sa svojim korisnicima komunicira elektronskim putem, odnosno slanjem i-mejla. Oni se na ovaj način najčešće raspituju o uslugama, prijavljuju reklamacije, a mogu se informisati i o plaćenim i neplaćenim računima, promeniti paket, prijaviti se za neku od usluga, prijaviti privremeno isključenje, preseljenje... SBB ima i veb stranicu za korisnike interneta na kojoj oni mogu promeniti lozinku, paket, ali i videti svoju potrošnju.

- Uskoro će biti dostupan i kompletan portal za korisnike, preko koga će se informisati o uslugama koje koriste, stanju na računu, gde će moći da promene ili se pretplate na dodatne pakete televizije i interneta, i urade mnoge druge stvari bez odlaska od kuće – kažu u SBB-u, čije se usluge mogu platiti i trajnim nalozima kod banaka.

SBB inače sa svojim korisnicima komunicira i putem društvenih mreža poput „Fejsbuka” i „Tvitera”.

Povezane vesti: Plaćanje poreza elektonskim putem

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.