Izvor: RTS, 24.Mar.2011, 20:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pitanje nestalih prioritet u dijalogu
Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih na Kosovu i Metohiji traži od državnih institucija da pitanje trgovine organima otetih Srba u Pokrajini bude prioritet u razgovorima Beograda i Prištine. Porodice još potražuju 524 osobe koje su kidnapovane za vreme rata.
Pitanje trgovine organima otetih Srba na Kosovu i Metohiji trebalo bi da bude prioritet u razgovorima Beograda i Prištine, ističu u Udruženju porodica kidnapovanih i nestalih na Kosovu i Metohiji.
Predsednica >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << udruženja Verica Tomanović zatražila je od učesnika razgovora sa Prištinom da sagovornicima to predstave "kao problem broj jedan", a od države da porodicama koje su na taj način izgubile nekog člana prizna status porodice palog borca.
Prema rečima Tomanovićeve, porodice još uvek potražuju 524 osobe koje su kidnapovane za vreme rata i nakon povlačenja Vojske Jugoslavije sa Kosova i Metohije.
Potrebno je da Savet bezbednosti UN uspostavi mehanizam nezavisne istrage o trgovini organima otetih i omogući istragu koja će biti hitna i temeljna i koja će obezbediti efikasnu zaštitu svedoka, rekla je Tomanovićeva.
Predsednik vladine Komisije za nestale Veljko Odalović rekao je da bombardovanje SRJ 1999. godine nije rešilo nijedan problem, već je samo produbilo tragediju i stradanja stanovništva u pokrajini i ocenio da je ta akcija omogućila da u Prištini na vlast dođu ljudi iz kriminalnih krugova.
Odalović je rekao da je srpska strana u razgovorima u potpunosti spremna da pomogne da se sprovede nezavisna istraga o tom slučaju, ali da je za to potrebna i dobra volja Prištine.
Zamenik tužioca za ratne zločine Miroljub Vitorović rekao je da ne može biti efikasne istrage trgovine organima bez zaštite svedoka koji su spremni da kažu šta znaju o tom zločinu.
"Zato se, pored toliko ubijenih svedoka, sumnja da su to u stanju da urade pravosuđa u Albaniji i na Kosovu, jer da su oni bili u stanju to da urade, valjda bi do sada uradili", rekao je Odalović.
Predstavnica porodica kidnapovanih Nataša Šćepanović rekla je da istraga o trgovini organima mora da obuhvati i ulogu Albanije jer su se zločini i tamo odvijali, kao i zbog toga što su pripadnici OVK obučavani i naoružavani u toj zemlji.









