Izvor: RTS, 12.Jun.2012, 21:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pet zatvorenika obolelo od tuberkuloze
Pet zatvorenika niškog zatvora obolelo od tuberkuloze prebačeno je na lečenje u centralnoj bolnici Uprave za izvršenje krivičnih sankcija. Ta pojava nije zabrinjavajuća, kažu u Ministarstvu zdravlja.
Koordinator projekta za suzbijanje tuberkuloze Ministarstva zdravlja prof. dr Lidija Ristić rekla je da je ukupno pet zatvorenika niškog zatvora obolelo od tuberkuloze i da su oni odmah upućeni na lečenje u centralnu bolnicu Uprave za izvršenje krivičnih sankcija. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
"Prošle srede dobili smo prijavu zatvorskih lekara i materijal jednog zatvorenika koji se žalio na kašalj i ustanovljeno je da je on oboleo od tuberkuloze. Odmah smo krenuli sa pregledima zatvorenika iz iste sobe i paviljona, kao i zatvorenika koji su bili u kontaktima sa obolelima", rekla je Ristićeva Tanjugu.
Ustanovili smo da su još četiri zatvorenika obelala i oni su upućeni na lečenje, rekla je ona i istakla da to nije neuobičajena pojava za zatvore, jer treba imati u vidu da je reč o ljudima sa rizičnim ponašanjem i o ljudima koji zanemaruju simptome.
Prema njenim rečima, reč je o zatvorenicima koji su relativno kraće u niškom Kazneno-popravnom zavodu pa je pretpostavka da su bolest uneli u zatvor.
Tokom svake godine imamo po dvadesetak slučajeva oboljevanja od tuberkuloze u našim zatvorima tako da ovaj primer u niškom zatvoru za nas nije iznenđenje i nije zabrinjavajuća pojava, rekla je Ristićeva i napomenula da je tuberkuloza "podmukla bolest".
Ona je rekla da statistika pokazuje da je u zatvorima pojava tuberkuloze deset puta i više učestalija nego kod civilnog stanovništva.
Pet zatvorenika obolelo od tuberkuloze
Izvor: Akter, 13.Jun.2012, 09:06
Koordinatorka projekta za suzbijanje tuberkuloze Ministarstva zdravlja prof. dr Lidija Ristić rekla je da je ukupno pet zatvorenika niškog zatvora obolelo od tuberkuloze i da su oni odmah upućeni na lečenje u centralnu bolnicu Uprave za izvršenje krivičnih sankcija








