
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Jul.2024, 14:20
Pejović: Naš zadatak je da pomognemo da se javna sredstva koriste po zakonu
Za 13 godina rada Državne revizorske institucije (DRI) bilans stanja države Srbije je povećan 13 puta, izjavio je danas predsednik Državne revizorske institucije i generalni državni revizor Duško Pejović i naveo da je u poslovne knjige države Srbije uneto više od dva biliona dinara. On je na konferenciji održanoj povodom 180 godina rada DRI u Skupštini Srbije naveo da je recimo grad Beograd povećao svoje bilansno stanje za 12,5 puta, pokrajina Vojvodina za 16,5 puta, a grad Novi Sad >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << za 17,5 puta.
"To je sve odraz rada Državne revizorske institucije gde smo utvrdili da imovina postoji, ali nije evidentirana u poslovnim i u vlasničkim knjigama", rekao je .
Podsetio je da je preteča DRI, Glavna kontrola osnovana 1844. Godine i istakao da je značajni jubilej, 180 godina rada, prilika da se istakne važnost koju revizija ima u očuvanju transparentnosti, odgovornosti i integriteta javnih finansija.
"Revizija javnog sektora predstavlja ključni mehanizam za unapređenje upravljanja javnim resursima i jačanje poverenja građana u državne institucije. Naš zadatak je da pomognemo da se javna sredstva koriste efektivno, efikasno i u skladu sa zakonom, što direktno utiče na poboljšanje života građana", rekao je on.
Govoreći o tome koje su koristi od finansijske revizije, istakao je da ona u stvari treba da kaže kakva je slika koju je subjekt prikazao svojim korisnicima, da li je ona istinito i objektivno iskazana.
"Ukoliko jeste, mi to potvrdimo a ukoliko nije, kažemo da nije i zašto nije. Kada se popravi to što nije pravilno iskazano, onda se dobije objektivnija, realnija i istinitija ili fer slika o finansijskom stanju i rezultatima poslovanja subjekta revizije", rekao je on.
Dodao je da se time povećava kvalitet finansijskog izveštavanja i kredibilitet onoga čiji su finansijski izveštaji a povećava se i poverenje javnosti u sve odluke koje se donose na bazi takvih izveštaja.
Na taj način se radi i dodatno evidentiranje imovine gde je otkriveno da ona nije evidentirana, a da postoji.
Kao veoma važnu novinu u radu, započetu u ovoj godini, naveo je to da će se izveštaji raditi u realnom vremenu, što znači da se neće čekati da se događaj završi pa da se radi revizija već će se ona sprovoditi u toku aktivnosti koja se prati.
Učestvujući u radu konferencije predsednik Odbora za finansije Skupštine Srbije Veroljub Arsić je istakao da je saradnja parlamenta i Državne revizorske institucije veoma dobra.
Naveo je i da je i eksterna revizija dala dobru ocenu rada DRI pa je od SIGME najbolje ocenjena oblast u Srbiji
"To je navedeno u njihovom izveštaju za 2021. godinu, u kome se konstatuje da se kvalitet upravljanja javnim finansijama pozitivno razvio, posebno kada je reč o efektivnosti sistema eksterne revizije", rekao je on.
Istakao je da je zastupljenost revizije poslovanja u godišnjem programu revizije Državne revizorske institucije za 2023. godinu iznosila 47,35 odsto a kada se na ove procente doda i procenat kombinovanih revizija od 23,48 odsto, može se reći da je Državna revizorska institucija u 2023. godini sprovela 70,83 procenta revizija poslovanja.
To je, prema njegovoj oceni, dokaz praćenja najsavremenijih tendencija u radu Državne revizorske institucije i njihov odgovor na zahteve iz poglave 32. pristupanja Evropskoj uniji.
Naveo je i da je DRI lane objavila 304 izveštaja o reviziji, što je za 38 odsto više nego 2018. godine a od početka rada više od 2.500 izveštaja.
"Efekti revizije ogledaju se u uštedama koje iznose 11,45 milijardi dinara", istakao je on.
Narodna poslanica Aleksandra Kovač ukazala je da o radu i izveštajima Državne revizorske institucije dovoljno govori činjenica da se njihovi izveštaji na sednici nadležnog odbora usvajaju jednoglasno i da ih podržavaju i vlast i opozicija.
Državni sekretar Ministarstva finansija Saša Stevanović je naglasio da se značaj ove institucije ogleda ne samo u kontroli rada već i u edukaciji koju ona radi a kao veoma bitno je naveo to što, kako je rekao, u DRI rade najkompetentniji ljudi.
"Kontrola čini da radite bolje. To pokazuje i podatak da je kod završnog računa budžeta pre četiri godine bilo 25 nepravilnosti a poslednji put 11, pri čemu naravno gledamo da se ovaj broj svede na nulu", rekao je on.
Na konferenciji učestvuju i predstavnici brojnih domaćih institucija, među kojima su i poslanici Skupštine Srbije, iz Odbora za finansije, ali i međunarodnih institucija iz ove oblasti, kao i iz Bosne i Hercegovine, Bugarske, Mađarske, Malte, Rumunije, Slovačke, Slovenije, Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Profesorka Ekonomskog fakulteta Jelena Kočović je u izjavi za medije istakla da finansijski izveštaji DRI istinito i objektivno prikazuju finansijsko stanje i finansijske rezultate korisnika javnih sredstava jer DRI kontroliše i tako pomaže da trošenje javnih sredstava bude zakonito i namensko.
Navela je da DRI u izveštajima i visokoškolskim ustanovama nalaže da otklone nepravilnosti a da one u odzivnim izveštajima daju dokaz da su ispravile nepravilnosti.
Potpredsednik Vrhovne revizorske institucije Slovačke Jaroslav Ivančo je istakao da je važno da se razmenjuju znanja između institucija dve zemlje i da je želja da se u budućnosti sprovode i zajedničke aktivnosti institucija zaduženih za reviziju.
"U skladu sa nadležnostima nezavisnih institucija imamo dužnosti prema državama i građanima. U duhu saradnje naših institucija nastavićemo da razmenjujemo informacije i da preduzimamo zajedničke aktivnosti na unapređenju života građana Srbije i Slovačke", rekao je on, uz ocenu da su ti napori zapravo napori za bolje društvo.
Obeležavanje jubileja počelo je sinoć svečanim prijemom i otvaranjem izložbe "Od Glavne kontrole do Državne revizorske institucije 1844-2024" u Skupštini Srbije a biće nastavljeno posebnim programom sutra uveče u Narodnom pozorištu u Beogradu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...