
Izvor: Mondo, 25.Avg.2016, 14:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pećinci:Spomenik vladiki Nikolaju nije ni podignut
Predsednica opštine Pećinci Dubravka Kovačević Subotički demantovala je danas da je u Šimanovcima srušen spomenik vladiki Nikolaju zato što “nikada nije bio ni podignut”.
Foto: Youtube
Novinska agencija Beta objavila je ranije danas da je spomenik vladiki SPC Nikolaju Velimiroviću srušen bagerima uz policijsko obezbeđenje, kao i da je podignut na inicijativu jednog meštanina.
Međutim, tu informaciju demantovala je predsednica opštine i >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << istakla da je srušena betonska ploča, a ne spomenik.
"Prema zapisniku koji je sačinio opštinski komunalni inspektor, u Šimanovcima nije srušen nikakav spomenik, jer spomenika na tom mestu nije ni bilo. Ono što jeste uklonjeno, to je betonska ploča, a uklonjena je po nalogu opštinskog komunalnog inpektora koji je, vršeći redovnu kontrolu javnih površina pred seosku slavu, uočio betonsku ploču izlivenu na tek uređenoj javnoj površini u centru sela. Nakon što je proverio sa Odeljenjem za urbanizam Opštinske uprave Opštine Pećinci i utvrdio da niko nije podneo nikakav zahtev za postavljanje bilo kakvog objekta na ovoj javnoj površini, komunalni inspektor je naložio uklanjanje betonske ploče", navela je u saopštenju.
Kovačević Subotički je kazala da su podnetekrivične prijave protiv NN lica, a na nadležnim organima je da utvrde ko je i za koju namenu bez zakonom propisanih dozvola izlio betonsku ploču na javnoj površini u centru Šimanovaca.
Očevici su ranije agenciji Beta ispričali da je "spomenik srušen uz prisustvo tridesetak specijalaca u punoj opremi i više inspektora".
Vladika Nikolaj je kontroverzna istorijska ličnost. Osnivač je desničarske političke ideologije svetosavskog nacionalizma ("svetosavsko pravoslavlje") i veliki kritičar liberalnih sloboda Zapada i "prgresa".
Smatra se duhovnim inspiratorom Ljotićeve fašističke organizacije Zbor i često je kritikovan zbog antisemitskih stavova.
U Drugom svetskom ratu Nemci su Velimirovića stavili u kućni pritvor a potom je odveden u logor Dahau, gde je proveo tri meseca. Po završetku rata, Velimirović je odlučio da se ne vrati u komunističku Jugoslaviju, već ode u SAD, gde je ostao do svoje smrti 1956.