Izvor: B92, 18.Nov.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pavković na slobodi do suđenja
Hag -- Kako saznaje B92, Sudsko veće Tribunala danas je odlučilo da na slobodu do početka suđenja pusti generala Nebojšu Pavkovića.
Budući da je Tužilaštvo saopštilo da se neće žaliti na odluku Sudskog veća, bivši načelnik Generalštaba VJ može odmah da napusti pritvorsku jedinicu u Ševeningenu. Inače, odluka je doneta pošto se veće sudije Patrika Robinsona po drugi put uverilo da nema razloga da Pavković ostane u pritvoru.
Podsećamo isto veće >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i ranije je donelo odluku da Pavkovića privremeno oslobodi ali je odluku ukinulo Žalbeno veće i vratilo je sudijama Robinsonu, Kvonu i Bonomiju na ponovno razmatranje.
U novoj odluci o puštanju na slobodu trojica sudija ponovila su stav da veruju garancijama Vlade Srbije i da ih ne zabrinjava ono što je zabrinjavalo Žalbeno veće - mogućnost da, uzimajući u obzir Pavkovićev nekadašnji visok položaj, Vlada odluči da ga ne uhapsi ukoliko optuženi odluči da se na poziv suda ne vrati u Hag. Veće sudije Robinsona podseća da su garancije vlasti u Beogradu ocenjene kao sasvim validne u slučaju dugih haških optuženika, bivših funkcionere - Milana Milutinovića, Dragoljuba Ojdaniciha, Sretena Lukića, Nikole Šainovića.
Veće je, razmatrajući Pavkovićeve ranije izjave da se neće predati sudu, ocenilo da one ne moraju uticati na njegov stav da se vrati pred sud ako bude privremeno oslobođen. Veće je takođe odlučilo da se, s tim u vezi, osloni i na obećanje ministra pravde Srbije Zorana Stojkovića koji je u sudnici izjavio da će, ako se ne odazove pozivu da se vrati u Hag, optuženi biti uhapšen.
Nasuprot Žalbenom veću, Sudsko veće ne veruje da će Pavković predstavljati pretnju svedocima i žrtvama kada se nađe na privremenoj slobodi. Sudije zato ocenjuju da nema razloga da on ostane u pritvorskoj jedinici u Sheveningenu.
















