Panika se širi internetom

Izvor: Vesti-online.com, 07.Feb.2014, 19:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Panika se širi internetom

Uz nestašicu lekova, neispravnih mamografa, zastarele operacione aparature, nedovoljnom broju specijalista, na bolešljivu srpsku naciju sručio se još jedan problem - da li se vakcinisati ili ne?

Dilema nije od juče i nije naivna, a ponovo je aktuelna i ima narastajuće obrise, jer se od 1. jula o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje uvodi obavezna vakcinacija odojčadi petovalentnom vakcinom . "Pet u jednoj", kako se slikovito naziva vakcina pentaxim, treba >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << da bude sigurna zaštita od difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize i hemofilusa influence B. Pre nego što je pentaxim uvršćen na listu vakcina koje pokriva Fond, roditelji u Srbiji su je nabavljali o svom trošku.

Pozivajući se na Zakon o zdravstvenoj zaštiti i pravima pacijenata protivnici vakcinisanja kažu da roditelj ima pravo da ne dozvoli vakcinisanje svog deteta. I Danica Salaški nam je potvrdila da zakonodavac nije predvideo kaznu za roditelja u takvom slučaju, jer za dete do 15 godina starosti roditelj odlučuje o njegovom lečenju.

Umesto da sada kada će vakcina biti dostupna svoj deci država dobije pohvale za to što se finansijski otvorila u cilju zaštite mališana, oglasili su se protivnici vakcinacije okupljeni u grupu Nevakcinisana deca zdravija su od vakcinisane.

- Viševalentne vakcine mnogo su opasnije od vakcina koje smo dosad imali. Dati jednu takvu vakcinu bebi od tri kilograma otprilike je isto kao dati 30 vakcina odraslom čoveku od 80 kilograma. Dr Džejkob Pulijel, načelnik pedijatrije u bolnici Sent Stefans u Delhiju u Indiji, upozorava na veliku opasnost od ovog tipa vakcina. Od petovalentnih vakcina već je stradalo više od 40 beba u Indiji, Pakistanu, Vijetnamu, Šri Lanki i Butanu. Zbog povećane smrtnosti i neželjenih reakcija ova vakcinacija je u tim zemljama obustavljena - tvrdi dr Slađana Velkov, jedna od rodonačelnica neformalnog pokreta protiv vakcinisanja.

Oni koji se sablažnjavaju zavereničkom stavu prema vakcinaciji kažu da se hajki protiv vakcinisanja može stati ukraj po modelu SAD. Tamo, navodno, za dete koje nije podrvrgnuto redovnoj imunizaciji roditelj snosi celokupne troškove lečenja u slučaju da se dete razboli, ali i troškove lečenja za dete koje se zarazilo od njegovog deteta. I ne samo to, takvoj deci, navodno, može se odobriti upis u školu, vrtić, vojsku i slične državne i privatne institucije.

Svemoćni internet sa svojim blogovima, forumima i neobavezujućim komentarima dodatno je pospešio naraslo nepoverenje ljudi u vakcinaciju. Podatke sa kojima barataju teško je proveriti, a nedovoljno upućenom čoveku stvaraju dodatne dileme i strah da vakcinisanjem, umesto da jačaju, slabe zdravlje sopstvenog deteta.

- Nažalost mogu da konstatujem da je na pomolu negativan stav prema obaveznoj imunizaciji od zaraznih bolesti. U Evropi su brojne države uvele petovalentnu vakcinu i mi smo je uveli u smislu komfornijeg davanja - jedan ubod za pet različitih bolesti. Ne znam iz kojeg razloga se uznemirava javnost, ali ne bih volela da to prođe nekažnjeno - kaže dr Danica Salaški, direktorka sektora za zdravstvenu zaštitu u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO).

Upravo na ovo pitanje - šta je motiv protivnika vakcinisanja (?) teško je odgovoriti osim da su iskrenog uverenja da pomažu nedovoljno informisanim roditeljima. Neki su se pridružili pokretu zato što su njihova deca obolela od autoimunih bolesti za koje veruju da su izazvane vakcinama. Na drugoj strani, insistiranje na imunizaciji otvara sumnju da motiv za povećavanje liste obaveznih vakcina nije na prvom mestu zdravstvena preventiva već zarada farmaceutske industrije. Za ovu tezu dovoljno je podsetiti se afere oko svinjskog gripa za koje se naknadno ispostavilo da niti je bilo pandemije niti je bilo potrebe da se Fond izloži višemilionskom trošku za nabavku vakcina.

Kombinovane petovalentne vakcine su prvi put u Evropi počele da se koriste 1997. godine. One se daju u tri doze u prvoj godini života, a sa primenom se započinje kad beba napuni dva meseca. U Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" uveravaju javnost da sve vakcine koje su u upotrebi prolaze analizu Agencije za lekove i medicinska sredstva. Ako vakcina dobije "zeleno svetlo" ove referentne ustanove izdaje se sertifikat kojim se garantuje bezbednost medikamenta.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.