Pandemija i turizam ove sezone (AUDIO)

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Jun.2021, 14:03

Pandemija i turizam ove sezone (AUDIO)

U prvim danima nove sezone, još jedne u uslovima pandemije, ukupan broj zaraženih od pojave virusa je veći od 180 miliona u odnosu na proteklu godinu. Ipak, svet je u nju ušao sa više znanja o virusu, ali i sa najjačim orudjem u borbi protiv njega – vakcinom.

Prošle godine, letnja turistička sezona počela je sa manje od 10 miliona zaraženih kovidom 19. Iako je turizam prvi bio na udaru protivepidemijskih mera, one nisu bile dovoljne da spreče širenje virusa, pa je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << već s jeseni bilo tri puta više zaraženih.

Eksponencijalni rast brojki koji je započet na kraju prošlogodišnje turističke sezone, kulminirao je početkom proleća kada je u najkritičnijim periodima broj novozaraženih u svetu premašivao 700 hiljada dnevno.

Taj trend usporen je tek posle višemesečnih zaključavanja koja su obeležila period izmedju dve letnje turističke sezone. Prvi put od Drugog svetskog rata, mnoge države uvele su i policijski čas koji su građani teško podneli.

Usledili su protesti protiv zaključavanja koji su u nekim državama, poput Holandije, prerasli u nasilje ili se, kao u Austriji i Francuskoj, pretvorili u antivladine proteste, i zbog zaključavanja i zbog zaustavljanja ekonomije.

Ono je, medjutim, u većini evropskih zemalja završeno tek sredinom proleća, a najglasnije su ga na ulicama i trgovima proslavili Španci.

Mere koje su uvedene jesenas još nisu potpuno ukinute, a na početku nove letnje turističke sezone oprez je mnogo veći i podrazumeva rigorozne kontrole putnika i turista.

Među prvima je 15. maja granice otvorila Grčka, na opšte zadovoljstvo turističkih radnika.

Posle Grčke, usledila je i Španija. Premijer Pedro Sančez poručio je da su dobrodošli svi koji imaju dokaz da su bezbedni.

"Otvaramo se za turiste iz celog sveta, počev od zemalja koje još nemaju punu slobodu kretanja, do onih u kojima nema ograničenja. Turisti su veoma važni za naš turistički sektor i moći će da uđu kad god žele, ako imaju potvrdu o kompletnoj vakcinaciji.

Putnicima iz zemalja EU koje su u narandžastoj ili crvenoj kategoriji, dozvoljen je ulazak sa negativnim PCR testom, ili dokazom o kompletnoj vakcinaciji cepivima koja su odobrile Evropska agencija ili SZO.

Neke od najpopularnijih turističkih destinacija već u prvim danima otvaranja zabeležile su porast broja rezervacija, dok se Španija nada da će u ovoj sezoni dostići do 70 odsto nivoa pre-pandemijskog turizma.

Među državama koje su otvorile granice su i Italija, Hrvatska, Bugarska, Češka, Nemačka…

Od 1. jula će putovanja biti znatno olakšana i u ostatku Evropske unije, odnosno Šengen zone, zahvaljujući početku primene takozvanih „Zelenih sertifikata“.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kaže:

" Ovaj sertifikat dokazuje da je osoba vakcinisana protiv Kovida-19, da ima skorašnji negativan rezultat testa, ili se oporavila od kovida. Sertifikat je uverenje koje će članice uzajamno priznavati kako bi slobodno kretanje građana bilo lakše i bezbednije. Cilj je ponovno otvaranje, ali preduslov je vakcinacija".

Upravo vakcinacija, odnosno vakcine, postali su u prethodnim mesecima svetska tema broj jedan. U ovom trenutku Svetska zdravstvena organizacija je za hitnu upotrebu odobrila vakcine 8 proizvođača, a još njih 11 je u procesu evaluacije.

Uporedo s tim, nastavlja se kampanja promocije solidarnog KOVAKS programa ravnopravne distribucije, jer uprkos naporima, on još nije potpuno zaživeo. Više od 90 najsiromašnijih država, do sada su od najbogatijih dobile tek simbolične količine vakcina, upozorava vođa projekta za dostupnost kovid orudja Brus Ejvord.

"Trenutno imamo neravnopravnu situaciju. Siromašnima je vakcina i dalje nedostupna. Verujem da bismo mogli i tamo da počnemo ali ne možemo sami. Zbog toga zahtevamo od proizvođača da prioritet u isporukama daju programu Kovaks".

Stvari su početkom juna dobile novi tok, nakon što su se lideri 7 najbogatijih država na samitu G7 dogovorili da se uključe u program Kovaks. To je potvrdio britanski premijer Boris Džonson.

"Lideri su se obavezali na donaciju preko milijardu doza programa Kovaks za najsiromašnije zemlje sveta, što je još jedan veliki korak u globalnoj vakcinaciji. Potrebno nam je dovoljno doza da vakcinišemo čitav svet do kraja 2022-ge godine. Angažovanjem svih, naučnika, vlada, farmaceutskih kompanija, do sada smo učinili dosta na upravljanju jednom od najvećih vakcinacija u istoriji".

Najobimnija vakcinacija u istoriji, međutim, neće biti ni brza ni jednostavna.

Jedno od ključnih ograničenja odnosi se na kapacitete proizvodnje. Donja granica od 70 odsto imunizovane svetske populacije podrazumeva više od 5 milijardi vakcinisanih, odnosno dvostruko toliko doza, a svi proizvođači zajedno u ovoj godini mogu da obezbede tek oko polovinu.

Poseban izazov za čitav svet sada je i logostika, upozorila je šefica naučnog tima Svetske zdravstvene organizacije Sumija Svaminatan.

"Fajzerov proizvod zahteva -70 stepeni za čuvanje, a Modernin -20, tako da to stvara određene logističke probleme za mnoge zemlje, uključujući i tehnološki visoko razvijene, jer zahteva održavanje niske temperature tokom čitavog transporta i isporuke do najudaljenijih tačaka, do malih sela. Dakle biće to izazov za sve, a posebno za zemlje u razvoju".

Ne i jedini izazov, jer ono čega nema, brzo postaje prioritet organizovanog kriminala, koji se uvukao u sve pore pandemije, od lažnih PCR testova i sertifikata, lažnih vakcina, pa do presretanja isporuka i korupcije.

Generalni sekretar Interpola Jirgen Stok upozorava na, kako kaže, pandemiju organizovanog i sajber kriminala.

"Nikad u svojoj dugogodišnjoj karijeri nisam video da se kriminalci tako brzo okreću novim mogućnostima. Vlade moraju da budu pripremljene na to da će biti napada na vakcine. Stižu nam već informacije iz raznih delova sveta da se to dešava. Moramo da priznamo da je vakcina sada kao tečno zlato".

Spasavanje života, ali i ekonomija, sada zavise od globalnog sporazuma koji obuhvata sve sporne tačke na koje je ukazala Svetska zdravstvena organizacija, jer svaki propust vodi produženju pandemije.

Direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Gebrejesus, upozorio je nedavno na to da je u očuvanje ekonomija širom sveta do sada već uloženo 15-ak triliona dolara, naspram čega su ulaganja u kovaks i u logistiku tek simbolična.

Tim pre što epidemiolozi, sa otvaranjem granica u još jednoj letnjoj turističkoj sezoni, upozoravaju na izvesnost još jednog talasa pandemije. Možda već ove jeseni.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.