Palmino ulje: Može li svet da se odrekne ovog proizvoda da bi spasao prašume

Izvor: B92, 31.Mar.2020, 10:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Palmino ulje: Može li svet da se odrekne ovog proizvoda da bi spasao prašume

Palmino ulje je čudotvorni proizvod, ali zbog njega svet ostaje bez šuma. Kako možemo da ga zamenimo?

Gotovo je sigurno da ste danas već koristili palmino ulje.

Verovatno se nalazilo u šamponu kojim ste prali kosu, sapunu kojim ste očistili ruke, pasti kojom ste oprali zube, u vitaminskim pilulama koje ste progutali ili šminki koju ste stavili.

Vozilo kojim se vozite - autobus, voz ili auto - ide na gorivo koje sadrži palmino ulje.

To je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << najpopularnije biljno ulje na svetu i može se naći u 50 odsto potrošačkih proizvoda, a igra ključnu ulogu u različitim industrijama.

Uzgajivači su 2018. godine proizveli 77 miliona tona palminog ulja za globalno tržište, a očekuje se da će do 2024. godine to narasti na 107,6 miliona tona.

Ali ubrzano širenje plantaža uljanih palmi smatra se odgovornim za masovno krčenje šuma u Indoneziji i Maleziji. Ove šume su bile stanište ugroženih životinja, kao što je, na primer, orangutan.

"Iako smo se već bavili ovim u prošlosti, palmino ulje poseduje vrlo jedinstvene karakteristike fizičkih performansi koje je veoma teško kopirati", rekla je portparolka Moli Vulf.

Drugi urgentni problem je korišćenje palminog ulja za gorivo.

Ulje može i da se sagoreva radi dobijanja goriva, baš kao i jezgra palme koja ostaju posle obrade.

Ljuske mogu da se razbiju i koriste za pravljenje cementa, a pepeo koji ostaje posle spaljivanja palminih vlakana i jezgara, može da se koriste kao zamena za cement.

Uljane palme su i veoma lake za uzgoj u tropskim predelima i veoma unosne za uzgajivače.

To objašnjava zašto se površina određena za uzgajanje ove biljke rapidno povećavala poslednjih godina.

Najčešći pristup do sada je bio da se nađu druga biljna ulja koja nude slična svojstva.

Naučnici za hranu i kozmetiku spravljaju mešavine sa još egzotičnijim alternativama, kao što su ulja iz šeia, sala, jojobe, kokuma, ilipea, jatrofe i koštica manga.

Kad su u pitanju goriva, jedna opcija su alge.

Ulja iz određenih vrsta algi mogu da se pretvore u "biomazut".

To, potom, može da se destiluje u čitav dijapazon goriva koja mogu da zamene dizel, mlazno gorivo, pa čak i tešku brodsku naftu.

Ekson mobil i Sintetik dženomiks su saopštili da su stvorili sortu algi koja proizvodi dvostruku količinu ulja u odnosu na njenog prethodnika 2017. godine.

Prošle godine je proizvođač automobila Honda otvorio eksperimentalnu farmu u Ohaju koja hvata uljen dioksid iz test centara za motore.

Ali glavna prepreka je dovođenje ovih proizvoda do tačke gde oni mogu ekonomski da se takmiče sa palminim uljem.

Ukoliko ne možemo da iskopiramo palmino ulje, možda možemo da ograničimo njegov uticaj na životnu sredinu menjajući način njegove proizvodnje.

Da bismo to uradili, moramo da napravimo korak unazad i vidimo šta uopšte pokreće potražnju za palminim uljem.

Pored njegovog jedinstvenog hemijskog sastava, palmino ulje je i jeftino. A jeftino je zato što je uljana palma neka vrsta čudotvorne biljke - raste relativno brzo, lako ju je obrati i spektakularno je produktivna.

Hektar uljane palme može pouzdano da proizvede svake godine četiri tone biljnog ulja, za razliku od 0,67 tona u slučaju uljane repe, 0,48 tona u slučaju suncokretovog ulja i samo 0,38 tona u slučaju soje.

Upravo u to veruje Kajl Rejnolds, naučnik za useve koji je donedavno radio u Australijskom istraživačkom centru CSIRO.

"Uljana palma ne može da raste predaleko na jug ili predaleko na sever, to je jedna veoma tropska biljka", kaže Rejnolds. "Nešto što ima visoku biomasu moralo bi da bude prilagodljivije, da može da raste u različitim klimama."

U njihovoj laboratoriji u Kanberi, istraživači CSIRO-a ubacili su gene za visoku stopu proizvodnje ulja u listasto bilje kao što su duvan i proso.

Biljke mogu da se samelju, a ulje da se izvlači iz njihovih listova. Normalno, listovi duvana sadrže manje od jedan odsto biljnog ulja, ali Rejnoldsovo bilje može da se pohvali sa i do 35 odsto, što znači da donosi više biljnog ulja od soje.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Palmino ulje: Može li svet da se odrekne ovog proizvoda da bi spasao prašume

Izvor: Radio 021, 31.Mar.2020

Palmino ulje je čudotvorni proizvod, ali zbog njega svet ostaje bez šuma. Kako možemo da ga zamenimo?..Getty ImagesŠirenje plantaža uljanih palmi smatra se odgovornim za masovno krčenje šuma u Indoneziji i Maleziji..Gotovo je sigurno da ste danas već koristili palmino ulje...Verovatno se nalazilo...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.