Palestina dobila status države posmatrača u UN

Izvor: Blic, 30.Nov.2012, 00:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Palestina dobila status države posmatrača u UN

Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala je večeras dvotrećinskom većinom unapređenje statusa Palestine od entiteta posmatrača u državu posmatrača nečlanicu.

Za rezoluciju kojom se unapređuje palestinski status u državu posmatrača nečlanicu, od 193 članice Ujedinjenih nacija, 138 je glasalo za, devet protiv, dok je 41 bilo uzdržano.

Palestinska zastava je ubrzo raširena po podu iza delegacije te zemlje u sali Generalne skupštine.

Sednicu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je otvorio predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić koji je najavio obraćanje palestinskog predsednika Mahmuda Abasa i izraelskog ambasadora Rona Prosnora.

- Obojica su deca Abrahama - jedan je potomak Ismaela, drugi Isaka. Obojica dolaze iz zemlje koja je gotovo neprekidno mučena konfliktom mnogim vekovima, sa nebrojenim žrtvama na svim stranama - rekao je Jeremić.

Palestinski predsednik Mahmud Abas pozvao je Ujedinjene nacije da daju "potvrdu o rođenju" palestinskoj državi, istakavši da je priznanje u svetskom telu poslednja šansa za mir s Izraelom.

"Palestina dolazi danas u Generalnu skupštinu jer veruje u mir i jer je njenom narodu, kao što se pokazalo u poslednjim danima, očajnički potreban", kazao je palestinski lider, čiji je govor dočekan ovacijama.

Obraćajući se Generalnoj skupštini UN, Abas je objasnio da želi da "udahne novi život" naporima da se postigne sporazum s Izraelom, kome svet mora reći - "dosta agresije, naseljavanja i okupacije".

"Međunarodna zajednica sada stoji pred poslednjom šansom da spasi dvodržavno rešenje", naglasio je Abas u govoru koji je trajao 22 minuta, u kome je često aludirao na nedavnu izraelsku vojnu operaciju na pojas Gaze.

Dvodržavno rešenje izraelsko - palestinskog sukoba je odavno zakasnilo, izjavio je danas generalni sekretar UN Ban Ki -mun uoči glasanja u Generalnoj skupštini UN o palestinskom zahtevu za unapređenje statusa u državu nečlanicu.

"Nema potrebe za hiljadama smrtonosnih upada i tonama eksploziva da bi se svet podsetio da postoji okupacija koja se mora okončati", rekao je Abas, podsetivši da Palestinci neće prihvatiti ništa manje od nezavisne Palestine s istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom.

On je, međutim, dodao da "Moramo podsetiti ovde još jednom prozor mogućnosti se smanjuje i vreme brzo ističe".

Abas nije pominjao mogućnost da Palestina uđe u Međunarodni krivični sud, što je glavna briga Izraela, i najavio da će se njegova Palestinska uprava konsultovati s drugim zemljama i delovati odgovorno nakon unapređenja statusa, prenosi AFP.

"Delovaćemo odgovorno i pozitvno u našim narednim koracima i radićemo da ojačamo saradnju sa zemljama i narodima sveta zarad pravednog mira", kazao je Abas.

Netanijahu osudio oštru kritiku Izraela u Abasovom govoru

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu osudio je večeras oštru krtiku Izraela u govoru pMahmuda Abasa u UN, označivši je neprijateljskom i otrovnom i "punom lažne propagande".

"To nisu reči čoveka koji želi mir",istakao je Netanijahu nakon što se Abas obratio Generalnoj skupštini UN.

Izraelski ambasador u UN Ron Prosor izjavio je posle Abasovog govora da je " jedini način da se postigne mir kroz sporazum" između obeju strana, a ne svetska organizacija.

On je upozorio da palestinska nastojanja za unaprednjem statusa "ne doprinose napretku mira, već ga guraju nazad".

Takođe je istakao da UN ne mogu slomiti 4.000 dugu vezu između naroda Izraela i zemlje Izrael.

Povezane vesti: Jeremić: Paralele između Palestine i KiM neutemeljene Ban Ki-mun: Dvodržavno rešenje odavno zakasnilo Izrael odustao od velikog kažnjavanja Palestinaca zbog UN Hamas: Više od 100 žrtava u pojasu Gase Ban Ki-mun pozvao na prekid raketiranja, uzdržanost Izraela

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Historijski dan: Palestina dobila status države u UN-u

Izvor: SandzakPress.net, 30.Nov.2012

Palestina – Generalna skupština UN-a večeras je sa 138 glasova za, 41. suzdržanim i devet protiv Palestini priznala status posmatračke države nečlanice UN-a, što predstavlja historijski trenutak za UN, ali i za Palestince. Palestina je status države nečlanice dobila na 65. godišnjicu rezolucije...

Nastavak na SandzakPress.net...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.