Pad cena za 0,9 odsto

Izvor: RTS, 12.Avg.2013, 21:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pad cena za 0,9 odsto

Niže cene julu za 0,9 odsto u odnosu na prethodni mesec ne znače da bolje živimo. Jeftiniji uglavnom sezonski proizvodi, najviše sveže povrće. Inflacija će od oktobra, tvrde u Narodnoj banci Srbije, biti u planiranim okvirima.

U poslednje vreme uglavnom se priča o poskupljenjima, ali statistika pokazuje drugačije. Cene su u julu bile 0,9 odsto niže u odnosu na prethodni mesec. Ipak, to ne znači da bolje živimo, jer u odnosu na isti mesec prošle godine, cene su više >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 8,6 odsto.

U Narodnoj banci Srbije tvrde da će inflacija u narednom periodu nastaviti da pada i da će se u oktobru vratiti u planirani okvir od oko pet odsto.

U julu su najviše pojeftinili hrana i bezalkoholna pića - 4,2 odsto.

"Moramo da budemo svesni da je u julu došlo do sniženja cena nekih osnovnih sezonskih proizvoda, najviše svežeg povrća, to su najznačajniji proizvodi koji učestvuju i u našoj potrošnji - krastavac, boranija, paradajz, paprika, šargarepa, krompir, čije su cene zbog sezone i zbog dostizanja pune sezone na našem području niže čak i do 50 odsto", kaže Tatjana Stanojević Miladinović iz Republičkog zavoda za statistiku.

Prošlog meseca moglo je da se uštedi i na garderobi - u proseku četiri posto. Ipak, aranžmani za letovanja, očekivano, bili su skuplji nego u junu. Poskupele su i cigarete, alkoholna pića. Trgovci se nadaju da cenovnike neće menjati u narednom periodu.

Dušan Lazić iz Višnjica dućana kaže da još uvek nisu dobili cenovnike za mesec avgust.

"Usled pada kupovne moći potrošača i godišnjih odmora, pazar je opao čak oko 30 odsto, mi ne možemo ništa da učinimo što se tiče cena, dobavljači nam diktiraju cene koje mi nudimo", kaže Lazić.

Generalni direktor Koncerna "Bambi" iz Požarevca Miroslav Miletić kaže da, imajući u vidu da su cene inputa stabilne, valja očekivati da će i cene gotovih proizvoda biti bar na ovom nivou ako ne i niže.

"Naši potrošači imaju izuzetno nisku kupovnu moć u odnosu i na bliže i na dalje okruženje i to su faktori na osnovu kojih mi definišemo našu politiku cena gotovih proizvoda", kaže Miletić.

Inflacija će od oktobra, tvrde u Centralnoj banci, biti u planiranim okvirima.

Član Saveta guvernera NBS Ivan Nikolić kaže da podizanje cene električne energije neće ni u kom slučaju promeniti trend pada međugodišnje inflacije.

"Već narednog meseca očekujemo da ona bude ispod osam odsto, u septembru ispod šest odsto, da bi od oktobra zašla u predviđeni koridor NBS", kaže Nikolić.

Iako većini građana tako ne izgleda, cene u Srbiji su stabilne, tvrde sturčnjaci i objašnjavaju da su osnovni razlozi za to stabilan kurs dinara i cena nafte na svetskom tržištu i dobra poljoprivredna godina.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.