Izvor: Kurir, 25.Dec.2010, 17:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
PRIŠTINSKO JEDINSTVO PROSLAVILO 66 GODINA POSTOJANJA
KOSOVSKA MITROVICA - Prištinski nedeljnik "Jedinstvo" proslavilo je u Kosovskoj Mitrovici 66 godina postojanja. Direktor novinsko-izdavačkog Javnog preduzeća (NIJP) "Panorama", u okviru koga posluje list Jedinstvo, Svetozar Vlahović, istakao je na proslavi godišnjice da postoji ogromna želja da "Jedinstvo" opstane, postoji i bude ono što srpski narod na Kosovu i Metohiji od njega traži.
"Svi znate da se situacija u svetu jako promenila. Mi jesmo zadovoljni što se neke istine otkrivaju >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << na ovaj način, ali nismo zluradi, ne želimo zlo našim komšijama već da živimo u miru i toleranciji ali sigurno da nećemo dozvoliti da se gase srpske institucije makar bile daleko do Ibra", rekao je Vlahović.
On je ukazao da "Jedinstvo" upravo to radi, dostupno je praktično na zadnjem metru gde srpska reč postoji. "'Jedinstvo' je tu da na neki način, makar i ovako kao periodičan list ukaže da je postojao neki srpski kulturni proizvod, da je postojala jedna srpska stvarnost, da postoji srpska kultura i potreba da Srbi opstanu na ovom prostoru", istakao je Vlahović.
Potpredsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) i član republičke radiodifuzne agencije (RRA) Živojin Rakočević naglasio je da se srpski jezik održava, traje i nastoji da nađe svoj izraz, svoje čuvanje i trajanje na njegovom istorijskom, kulturološkom i etničkom prostoru kroz ovaj list. Rakočević je ocenio da su mediji na Kosovu i Metohiji 10 godina van svakog normalnog načina i uslova rada, te zato ponekad postoji distanca da se kaže da je nešto moglo bolje da se uradi.
"Smatram da moramo otvarati bolne probleme i da ti problemi društva u kom živimo, države koja bi morala biti odgovorna u većem delu stvari, moraju biti svima nama u pameti i moramo ih postaviti borbenije u odnosu prema svima. Smatram da medijska zajednica ima pravo na tu borbu i samostalnost u odnosu na sve institucije i da će ta samostalnost pomoći medijima na Kosovu I Metohiji", naglasio je Rakočević. Sedište "Jedinstva" je 1999. godine iz Prištine izmešteno u Zvečan, a potom u Kosovsku Mitrovicu.








