Izvor: B92, 11.Apr.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
PREGOVORI SAMO SA ZVANICNIM PREDSTAVNICIMA SRJ
Predsednik jugoslovenskog komiteta za Kosmet Momcilo Trajkovic rekao je Srni posle sastanka sa sefom UNMIK-a Hansom Hekereupom da je u sredu zajednicki ocenjeno da civilna administracija moze pregovarati samo sa zvanicnim predstavnicima SR Jugoslavije, a ne sa predstavnicima partija ili pokreta Srba sa Kosmeta. "Predlazem da se ubuduce niko mimo drzave ne ukljucuje niti prihvata bilo kakva resenja koja bi umanjila snagu jugoslovenske drzave i poziciju u buducim pregovorima", rekao je Trajkovic. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Trajkovic je naveo da je Hekerup na sastanku, kojem su prisustvovali i Aleksandar Simic i Dusan Celic, clanovi ekspertskog tima jugoslovenske Vlade za izradu pravnog okvira za predstojece opste lokalne izbore, sa odusevljenjem prihvatio ulazak Srba u radnu grupu UNMIK-a. On je potvrdio da su Simic i Celic dobili materijal na kojem je do sada radila ekspertska grupa UNMIK-a i da ce do pocetka sledece nedelje izneti svoje stavove i primedbe u cilju zastite interesa srpske zajednice i SRJ na Kosovu. On je rekao da se Hekerup u nacelu slozio sa zahtevom SRJ da se poveca broj mesta u lokalnim skupstinama. Trajkovic je rekao da je na sastanku razmotrena i bezbedonosna situaciju i obaveze koje preuzete na proslonedeljnom sastanku kod predsednika SRJ Vojislava Kostunice. "Podsetio sam Hekerupa da je na tom sastanku pored zakljucka o ucescu Srba u radnoj grupi za izradu pravnih okvira on u ime medjunarodne zajednice prihvatio da vrlo ozbiljno krene u stvaranje uslova za povratak prognanih Srba, da otpocen sa resavanjem sudbine kidnapovanih i nestalih lica", rekao je Trajkovic. Trajkovic je rekao da je pokrenuto i pitanje Kosovske Mitrovice, uz naglasak da je za sada jedino resenje stvaranje dve odvojene opstinske strukture za Srbe i Albance.





