Izvor: B92, 10.Maj.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PREDSTAVLJENA INICIJATIVA ZA SKRACENJE VOJNOG ROKA

Jugoslovenski komitet pravnika za ljudska prava predstavio je povodom dana pobede, inicijativu 30.000 gradjana da se u Zakon o Vojsci Jugoslavije unesu izmene kojima bi sluzenje vojnog roka bilo skraceno na sedam meseci i uvedeno pravo na prigovor savesti, odnosno civilno sluzenje vojnog roka. Ova inicijativa bice 15. maja, na Dan prigovaraca savesti, urucena predsedniku Veca gradjana saveznog parlamenta Dragoljubu Micunovicu. Koordinator Biroa JUKOM-a za prigovor savesti Dejan Milenkovic >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao je na konferenciji za novinare u Medija centru da bi priznavanjem prava na prigovor savesti vojnim obveznicima bilo omogucneno da "alternativno sluze u civilnoj sluzbi ili u vojnim jedinicima, nenaoruzano u intendantskim i drugim sluzbama". Po Milenkovicevim recima, prigovor savesti nije izbegavanje vojne obaveze, koja, kako je rekao i dalje mora da postoji.

Predsednica JUKOM-a Biljana Kovacevic - Vuco kazala je da su u izradi ove inicijative, pored prigovaraca savesti, ucestvovali eksperti i nevladine organizacije, a da i savezni i republicki ustav predvidja da gradjani mogu da predlazu izmene zakona kao i vlada. Ona je navela i da se predlogom VJ o skracenju vojnog roka na deset i civilnom sluzenju u trajanju od 20 meseci "sustinski ne resava problem", kao i da takav model ne zadovoljava evropske standarde u toj oblasti i potom dodala: ''Mi smo to uradil zbog toga sto je postojao veliki interes gradjana narocito za vreme ratova koji su vodjeni u proteklih deset godina kada je veliki broj prigovaraca savesti odbio da ucestvuje u ratu. Sudeci po jednom sastanku koji smo imali sa predstavnicima Vojske Jugoslavije oni to ne smatraju prigovorom savesti vec griznjom savesti sto dobro govori o mentalitetu i o shvatanju sustine prigovora savesti kao osnovnog ljudskog prava od strane VJ''.

Skracenje sluzenja vojnog roka na sedam meseci uklapa se u evropske vojne standarde, a po recima Dejana Milenkovica, razlozi za to, kada je SRJ u pitanju jesu ukljucivanje u integracije kakva je i Partnerstvo za mir, 300.000 ljudi koji zbog izbegavanja vojne obaveze ne mogu da se vrate u zemlju, resavanje sukoba mirnim putem i smanjenje troskova vojnog budzeta.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.