POTRAGA ZA RATNIM ZLOČINCIMA I  PO ZATVARANJU TRIBUNALA

Izvor: Kurir, 17.Jan.2011, 15:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

POTRAGA ZA RATNIM ZLOČINCIMA I PO ZATVARANJU TRIBUNALA

ZAGREB - Sudija Haškog tribunala Fausto Pokar rekao je u Zagrebu da nakon raspuštanja tog suda osnovni zadatak država regiona ostaje procesuiranje ratnih zločina.

"Nacionalna pravosuđa dokazala su svoju nepristrasnost i funkcionalnost i progon ratnih zločina nastaviće se i posle raspuštanja Haškog tribunala", istakao je Pokar u uvodnom delu stručnog skupa sudija iz regiona sa sudijama suda u Hagu o procesuiranju ratnih zločina.

On je podsetio da i završna strategija >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Haškog tribunala predviđa nastavak procesa suđenja za ratne zločine u zemljama regiona. Prema njegovim rečima, sud u Hagu je procesirao samo mali deo svih predmeta, dok ostali slučajevi ostaju na lokalnim sudovima.

Pokar je rekao da razmena iskustava sa sudijama država u regionu jača lokalno pravosuđe, ali i poboljšava rad sudija na svim nivoima. "Ne radi se samo o prenosu tehničkih sredstava i znanja, već i o razmeni iskustava, jer svi imamo isti cilj i suočavamo se s istim problemima u procesuiranju predmeta", istakao je Pokar.

Predsednik Vrhovnog suda Hrvatske Branko Hrvatin rekao je da je usklađivanju standarda suđenja i presuđivanja u slučajevima ratnih zločina izuzetno važno. "Poruke u predmetima suđenja za ratne zločine imaju poseban značajn, osetljivost i važnost, ocenio je Hrvatin u uvodom delu skupa koji je bio otvoren za novinare.

Skup je deo regionalnog projekta "Pravda i ratni zločini" koji sprovodi Kancelarija OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODHIR). Projekat je s četiri miliona evra finansirala Evropska unija.

Zamenik direktora ODHIR Daglas Vejk istakao je da je svrha projekta da budu ojačani kapaciteti pravosudnih sistema u regionu kako bi efikasno i pravično mogli da budu procesuirani ratni zločini, u skladu s najvišim međunarodnim standardima. Savetnik u Delegaciji EU u Hrvatskoj Paolo Berizi rekao je da je za Hrvatsku poglavlje Pravosuđe i temeljna prava (23) jedno od najvažnijih u pristupnim pregovorima, ističući pritom da EU želi da vidi istrage i progone počinitelja ratnih zločina, reviziju presuda donesenih u odsutnosti, ali i regionalnu saradnju. Na skupu je učestvovalo oko 20 sudija iz Srbije, Crne Gore, Kosova, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Hrvatske.

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.