PETOKRAKA POSTAJE ŽUTA ZVEZDA

Izvor: Kurir, 12.Apr.2008, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

PETOKRAKA POSTAJE ŽUTA ZVEZDA

Koalicija između SPS i DS uveliko se kali! Glasovima socijalista prihvaćen je budžet Pajtića i Kostreša u vojvođanskom parlamentu

BEOGRAD - Socijalista Milorad Vučelić, stari saradnik Slobodana Miloševića i ugledni član nekadašnjeg SPS, u intervjuu za Kurir objašnjava zašto strahuje da bi današnji SPS nakon izbora 11. maja mogao da napravi vladu sa DS. Vučelić najavljuje učešće na izborima na drugoj socijalističkoj listi sa Aleksandrom Vulinom i osnivanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << nove stranke.

- Iako sam član GO SPS, nisam imao nameru da se politički angažujem sve dok nisam video da se govori o mogućnosti šire koalicije sa DS. Čuo sam Ivicu Dačića kako kaže da je EU prioritet SPS. Onda je Tadić izjavio da je SPS dinamična stranka i da, ako nastavi da se menja, on ne isključuje saradnju. Slično su ponovili aktivista LDP Ivan Andrić i Dragoljub Mićunović. Ne sporim ničije pravo da se menja, ali očigledno je da se nešto promenilo čim su se na to odazvali i DS i LDP.

Šta je sporno u saradnji SPS i DS?

- Na sedmom kongresu SPS donet je jasan stav da partija ne može biti za divlji kapitalizam. Promene u rukovodstvu SPS vode ka tome. Oni smatraju da je koalicija sa DS moguća, iako je koalicija sa demokratama, po kongresnim dokumentima, isključena, sem ako se DS ne promeni.

Jeste li zbog toga optužili vrh SPS za prodaju ideje?

- Naravno, pošto su napustili zaključke kongresa. Nemam ništa protiv toga što se sklapa koalicija sa Palminom Jedinstvenom Srbijom, ali to se radi pod izgovorom da je to bio Miloševićev predlog. Ostaje pitanje zašto nisu prihvatili toliko drugih stvari koje je on predlagao.

Kojih, na primer?

- Da se Dačić smeni s mesta predsednika GO, da ja budem šef poslaničkog kluba, da se napravi poslanički klub SPS - Slobodan Milošević... Ništa nije prihvaćeno, reč je o manipulaciji.

Ko manipuliše?

- Kompletno rukovodstvo SPS! Glasovima socijalista prihvaćen je budžet Pajtića i Kostreša u vojvođanskom parlamentu. To jasno govori da imaju zajedničke političke interese i da saradnja postoji. Zato sam i odlučio da podržim drugu listu socijalista, koja se zove „Sloboda - Socijalisti za slobodu Srbije“.

Da li je to nova stranka na pomolu?

- Iz ovoga će sigurno nastati levičarska stranka. Prvi na listi biće Aleksandar Vulin, a ja ću se zalagati da budem 250. jer mi se tako sviđa.

Nedavnim napisima da „nekadašnja petokraka očigledno postaje žuta zvezdica“ skoro da stavljate znak jednakosti između DS i SPS?

- Ne stavljam ja, već oni, ja to samo prepoznajem. Znam po čemu se razlikuju levica i desnica, ali ta razlika ovde ne postoji. U drugom krugu predsedničkih izbora SPS nije podržao opozicionog kandidata Tomislava Nikolića. Postoje čak i dokazi da je deo birača i rukovodstva SPS glasao za Tadića. To znači da se ta koalicija već kali.

Da li ste dobili poziv od rukovodstva SPS da se nađete na izbornoj listi i pomognete u kampanji?

- Nisam.

Zašto su vas zaobišli kad su se i Zoran Anđelković i Petar Škundrić, takođe Dačićevi protivkandidati za predsednika partije, našli na listi?

- Nemam komentar.

Ivica Dačić vas označava kao čoveka koji se pre nekoliko godina najviše zalagao za dobre odnose SPS i DS?

- Naravno, bio sam za saradnju kad smo bili na vlasti. Jedno je biti za saradnju sa opozicionom strankom kada imate 123 poslanika kada ste apsolutni pobednik i gospodar situacije, a druga je stvar kada imate 15 poslanika. Ali, mi ni tada nismo sarađivali sa DS, već sa Novom Srbijom.

Dačić takođe podseća da ste u jednom tekstu tokom 2000. napisali da je narod srušio diktatorski režim Slobodana Miloševića.

- Te stvari smo Slobodan i ja raspravili, i on je to razumeo.

Pa, jeste li to napisali ili niste?

- Nešto slično jesam. Rekao sam da je to bio nenarodni režim, jer je pao na izborima i narod je izašao na ulice. Sve što sam imao da kažem rekao sam Slobodanu. On se okružio ljudima od kojih su ga neki izdali odmah, a neki danas. Neki ga pominju manipulativno, dok sam ja s njim bio zajedno do njegove sahrane.

Pronalazite li se u optužbama Mire Marković da posle Miloševićeve smrti vladaju karijeristi koji su tu zbog materijalne koristi, a ne ideologije?

- Ne, ja nisam u rukovodstvu partije.

Jeste li u kontaktu s njom?

- Povremeno se čujemo, a poslednji put smo razgovarali o njenim tekstovima u domaćoj štampi koje je ona čitala pažljivo.

Čujete li se s Markom i Marijom?

- S Marijom sam povremeno u kontaktu, a s Markom se ne čujem. [ antrfile ]

NISAM PRETIO OTPORAŠIMA



Požarevački otporaš Zoran Milovanović, kome je Marko Milošević pretio ubistvom motornom testerom, optužio je vas, Bojana Kekića i Predraga Pajića da ste ga podstrekivali na lažno svedočenje?


- To je besmislica! Tog dečka sam video nekoliko puta i stekao utisak da nije loš. Međutim, niti sam znao šta je rekao niti sam ga na bilo šta podstrekivao. A nisam ni bio na vlasti u to vreme niti sam mogao da za njega budem neki autoritet. To je naduvana priča i bez ikakvih osnova. Ne znam čime sam tada mogao da mu pretim.

Jeste li dobili poziv za saslušanje u Okružnom tužilaštvu u Požarevcu?

- Zašto bih dobio poziv? Nije bilo nikakvih najava, već zalaganja nekih listova za to.

NAJBOLJA JE VLADA DSS-SRS



Koja vlada bi bila najbolja za Srbiju?


- DSS-SRS! Šanse da se ona formira su 100 odsto.

Ko bi bio premijer te vlade? Tomislav Nikolić nije raspoložen da to mesto prepusti Koštunici?

- Sigurno je da bi Koštunica bio premijer. Nikolić je samo rekao da to ne bi bilo logično, ali to nije isključio.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.