Ove godine poginulo 60 novinara

Izvor: Radio 021, 23.Dec.2014, 12:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ove godine poginulo 60 novinara

Najmanje 60 novinara je tokom 2014. godine izgubilo život dok su obavljali svoj posao, a od tog broja je čak 44 odsto namerno ubijeno, saopštio je  Komitet za zaštitu novinara.

U izveštaju te organizacije sa sedištem u Njujorku se navodi da se "neuobičajeno visok udeo" ili oko jedne četvrtine ubijenih novinara odnosi na međunarodne dopisnike, iako najveći broj novinara i dalje gubi život u sopstvenoj zemlji. Broj poginulih novinara u ovoj godini je niži u odnosu na >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << prošlogodišnjih 70, ali su protekle tri godine bile najsmrtonosnije otkad je Komitet 1992. počeo da vodi takvu evidenciju.

Najvažniji faktor koji je doprineo visokom broju poginulih novinara je konflikt u Siriji, koji traje već gotovo četiri godine. U toj zemlji je tokom 2014. poginulo 17 novinara, čime je broj smrtnih slučajeva u toj profesiji od početka sukoba u Siriji 2011. porastao na najmanje 79. U Siriji su se dogodila dva najužasnija ubistva novinara tokom ove godine: američki novinari Džejms Foli i Stiven Sotlof su nestali dok su obavljali novinarski posao u Siriji, a pogubili su ih pripadnici Islamske države.

U Ukrajini, na čijem istoku se sukobljavaju ukrajinske i proruske snage, tokom 2014. je poginulo pet novinara i dva medijska radnika, što je prvi slučaj pogibije novinara u Ukrajini još od 2001. godine, saopštio je Komitet. Tokom pedeset dana rata između Izraelaca i Palestinaca u pojasu Gaze je poginulo najmanje četiri novinara i tri medijska radnika, u Iraku je poginulo pet novinara, dok je u Avganistanu poginula fotoreporter AP-a Anja Nidringhaus.

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.