Ovčiji i koziji sir Srbija će izvoziti bez carine u zemlje Evroazijske unije

Izvor: RTS, 28.Okt.2019, 15:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ovčiji i koziji sir Srbija će izvoziti bez carine u zemlje Evroazijske unije

Ministarstvo poljoprivrede najavilo je izmene i dopune Ugovora o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom, kojima bi se omogućio veći plasman ovčijeg i kozjeg sira, kao i voćne rakije. Da li u Srbiji ima dovoljnih količina ovčijeg i kozjeg sira za izvoz, istraživale su kolege iz Pirota i Novog Pazara.
Pirotski kraj, nekada prepoznatljiv po proizvodnji ovčijeg sira i kačkavalja, već decenijama ima >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << problem sa smanjenjem broja ovaca. Početkom dvadesetog veka, godišnje iz Pirota je put Bliskog istoka išlo dvadesetak vagona kačkavalja. Danas količine ovčijeg sira nisu dovoljne da podmire ni lokalno tržište.

"Proizvedem za sezonu po 20, 30 kilograma, ništa više. Malo je ovčijeg mleka, ovca ne daje više od pola litre mleka. U proizvodnji je najteža muža. Da pomuzeš ovcu, kozu i kravu, to je najteže", kaže Svetlana Denčev, proizvođač sira.
"Danas kada imamo oko 10 hiljada ovaca na teritoriji grada mi ne možemo biti ozbiljni proizvođači proizvoda od ovčijeg mleka. Najveći proizvođači su vlasnici stada ovaca koji imaju dragoceni proizvod na svom gazdinstvu i prodaju ga uglavnom na lokalnoj pijaci, jer viškova proizvoda u Pirotu nema", kaže Goran Popović, pomoćnik gradonačelnika Pirota.
Aleksandar Jovanović iz Raške napustio je posao u gradu i sa porodicom se vratio u selo Korlać kod Raške. Ima farmu koza, a investirao je u opremu za mlekaru. Perspektivu vidi u proizvodnji kozjeg sira.
"Krenuli smo sa tri koze i tri jareta, sada imamo preko 100 grla u muži. U međuvremenu smo krenuli sa formiranjem te mini mlekare. Potencijala ima, tržišta ima, prodaje ima. Naravno fali milion stvari, što kroz finansije, što kroz opremu", navodi farmer Aleksandar Jovanović.
U Ministarstvu poljoprivrede kažu da će Ugovor o slobodnoj trgovini sa Evro-azijskom unijom biti zamajac za povećanje broja ovaca i koza, a garantuje i siguran plasma sira.
"Sa ovim se stiču uslovi da dajemo posebne subvencije i za izgradnju kapaciteta koji će se baviti preradom tog mleka. S druge strane dali smo malim poljoprivrednim proizvođačima pravo da na kućnom pragu registruju malu preradu sira i da mogu da ga prodaju", kaže Branislav Nedimović, Ministar poljoprivrede.
O isplativosti ovog posla govori i podatak da su kilogram ovčijeg i kozjeg sira dvostruko skuplji od kravljeg. Za ovaj posao potrebno je obrnuti proces migracije - iz grada u selo.
 
 
 
 
 

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.