Ovako se dolazi do plate od 4.500 evra

Izvor: Blic, 04.Feb.2014, 19:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ovako se dolazi do plate od 4.500 evra

Za platu od 4.500 evra potrebno je samo da imate odgovarajuću diplomu, radno iskustvo, da solidno znate engleski i - norveški jezik.

Ovo su preduslovi da biste se zaposlili u toj skandinavskoj zemlji.

Najtraženiji su inženjeri, konobari, kuvari, medicinsko osoblje, vaspitači za rad sa decom u predškolskim ustanovama i vozači. Njihova mesečna primanja mogu biti i do 4.500 evra bruto, što nakon odbijanja svih poreskih i socijalnih davanja dođe na više nego pristojnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 3.500 evra mesečno, koliko, recimo, može da dobije specijalistička medicinska sestra. Od tih para, doduše, potrebno je, iznajmiti i stan. Poznato je da je u Norveškoj i hrana bar 60 odsto skuplja nego u Srbiji.

Pročitajte još Ako tražite posao, Norveška je obećana zemlja: Prosečna plata skoro 4.500 evra

Najsigurniji način da se dođe do nekog od ovih poslova je prijava preko neke od registrovanih agencija koje se bave regrutovanjem, ali i pripremom kandidata za posao u Norveškoj. Ljudima koji na ovakav način traže posao garantuje se redovna isplata, uz sva poreska i socijalna davanja u skladu sa norveškim zakonima.

Lehel Drobnik, suvlasnik novosadske agencije “SENO resorsis”, srpsko-norveške firme, kaže da svako ko se prijavi njihovoj agenciji i prođe sve potrebne provere ima šansu da u jednom trenutku dobije posao u Norveškoj. Oni će se, naime, nalaziti u bazi podataka i biće kontaktirani kada se ukaže potreba za radnikom njihovog profila.

- Reč je zasad uglavnom o sezonskim poslovima, pre svega u oblasti ugostiteljstva u trajanju od tri do šest meseci. Pripremamo, međutim, i grupu medicinskih radnika koji bi u Norveškoj bili stalno zaposleni, a isti je slučaj i sa vaspitačima u vrtićima - priča Drobnik. Otežavajuća okolnost je ta što ljudi koji nisu državljani Norveške mogu da dobiju radnu dozvolu najviše na šest meseci, ali su i država i poslodavci spremni da ponude i opciju probnog rada.

- U tom slučaju gotovo je 95 odsto sigurno da će onaj ko potpiše ugovor o probnom radu na godinu dana posle toga biti primljen i za stalno - kaže Drobnik.

1. korak

Prijava

Neophodno je agenciji poslati biografiju na srpskom i engleskom jeziku u elektronskoj formi, fotokopiju ili skeniranu diplomu i reference o prethodnom radnom iskustvu.

2. korak

Selekcija i priprema

Intervju u agenciji gde se utvrđuju afiniteti kandidata i njegov profil i proverava znanje engleskog jezika.

Provera referenci i psihološko testiranje (košta 3.500 dinara).

3. korak

Provera norveškog jezika

Radi profesor norveškog jezika. Za radnike u ugostiteljstvu potreban je osnovni nivo, dok je za medicinske radnike potreban viši nivo znanja jezika - B1. Za one koji ne znaju norveški, postoji mogućnost pohađanja kursa.

4. korak

Kada u agenciju stigne ugovor o radu s određenim poslodavcem, kandidat se izjašnjava da li ga prihvata ili ne. Tek kada ga prihvati, neophodno je da obezbediti overeni prevod diplome na engleski jezik, prevod neophodne dokumentacije (licence, državni ispit...), fotokopiju pasoša i izjavu da nije krivično osuđivan, odnosno da se protiv njega ne vodi krivični ili prekršajni postupak. Agencija može da pomogne i u pronalaženju smeštaja u Norveškoj.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.