Izvor: RTS, 22.Nov.2008, 21:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Otpušteno hiljadu radnika
U proteklih mesec dana, poslodavci u Srbiji otpustili su 1.000 radnika, pravdajući se najčešće svetskom ekonomskom krizom. Najviše otpuštenih je u vojsci, oko 700, a do Nove godine, prema najavama poslodavaca, biće otpušteno 5.000 ljudi.
Srbija je druga zemlja u svetu po strahu od gubitka posla, rezultati su najnovije studije agencije za ispitivanje javnog mnjenja "Medium Galup".
Prema tom istraživanju, koje je obuhvatilo 61 zemlju i 50 hiljada ispitanika, čak >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 47 odsto građana Srbije nije sigurno da će zadržati svoj posao.
Stručnjaci procenjuju da će zbog svetske ekonomske situacije taj broj biti još veći.
Stres koji se doživi usled ostajanja bez posla ponekad je po intezitetu sličan stresu zbog gubitka drage osobe, ističu psiholozi. Kako će se osoba sa tim izboriti zavisi od ličnosti, godina i socijalnog statusa.
Inspekcija rada pojačala je kontrolu zbog prijava da je veliki broj otkaza nezakonit i izveštaj o tome najavila za narednu nedelju.
Fabrika ulja "Sunce" u Somboru, čiji je većinski vlasnik "Invej", ima oko 370 zaposlenih i planira da smanji broj radnika za stotinu. Oko 600 radnika već je otišlo iz firme i sindikalci tvrde da posle otpuštanja ne bi mogla da se održi postojeća proizvodnja.
"Poslodavac je ipak, ponudivši radnicima otpremnine, postupio po zakonu, osim što je tražio da ih isplati na rate i što nije regulisao status žena zaposlenih u plasteniku", kaže Zoran Grbić iz Nezavisnog sindikata uljare "Sunce".
Dok većinski vlasnik otpuštanjem povećava svoj profit, država koja ima 21,5% vlasništva u "Suncu" ne reaguje, iako gubi prihode od poreza i plaća prinadležnosti nezaposlenih iz budžeta. Sindikalci pregovaraju sa vlasnikom uljare i za sada nije poznato koliko će ljudi ostati bez posla.
"Videćemo, negde oko 87 zasad je cifra, pokušavamo da i dalje ubedimo vlasnika da bi trebalo da još pregovaramo", kaže Rade Banić iz Samostalnog sindikata uljare "Sunce".
U inspekciji rada kažu da otkazi još nisu uručeni pa nije ni bilo prijava radnika.
"Za sada inspekcija nije utvrdila nikakvo kršenje zakonskih propisa, zakona o radu, s obzirom da su u punom jeku pregovori između poslodavca i zaposlenih", kaže Petar Bubalo iz Inspekcije rada Sombor.
Najviše otpuštanja u metalskoj industriji
Najmanje otpuštanja trebalo bi da bude u prehrambenoj industriji, ali u "Inveju" kažu da reorganizuju firmu. Najviše otkaza očekuje se u metalskoj i izvozno orijentisanoj industriji.
Uprkos tome, Somborska fabrika akumulatora koja izvozi dve trećine svojih proizvoda, ne otpušta radnike, iako ih ima 500.
"Kriza se neće odraziti na naše zaposlene. Širimo proizvodnju, radimo nove tehnologije, imamo nova tržišta i samim tim povećavamo radnu snagu i mi nećemo imati taj problem", rekao je Radovan Mijailović iz Fabrike akumulatora "Sombor".
Većina otkaza tek je u najavi, kažu u Republičkoj inspekciji rada, ali otpuštanja je bilo.
"Inspekcija rada je u tim slučajevima reagovala kao što je to bilo u "Rubinu", gde je naložila da se donesu pismena rešenja o regulisanju radno-pravnog statusa radnika. Zatim u livnici u Kikindi gde je nekoliko radnika po nalazu i nalogu inspekcije vraćeno na posao", rekao je Radovan Ristanović, direktor Republičke inspekcije rada.
Plan zapošljavanja sa svakim nezaposlenim
Svakog meseca u Srbiji 50 hiljada radnika raskine radni odnos, a 60 hiljada dobije najčešće privremeni posao.
Otpuštene radnike Nacionalna služba zapošljavanja treba da obavesti o njihovim pravima na otpremninu, ili isplati jednokratnu novčanu pomoć ako odluče da pokrenu sopstveni biznis.
"Mi pravimo individualni plan zapošljavanja sa svakim nezaposlenim, procenjujemo njegovu mogućnost zapošljavanja ili kod istog ili kod novog poslodavca, preporučujemo prekvalifikacije ili obuke", kaže Vladimir Ilić, direktor Nacionalne službe zapošljavanja.
Koliko će biti povećana stopa nezaposlenosti, znaćemo tek sledeće godine. Do kraja 2008. još 50 hiljada ljudi može ostati bez posla, ako firme koje ne budu privatizovane odu u stečaj.



