Osuđeni napadači na Pančića

Izvor: RTS, 21.Sep.2010, 16:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Osuđeni napadači na Pančića

Miloš Mladenović i Danilo Žuža osuđeni na po tri meseca zatvora, zbog napada na novinara Teofila Pančića. Napadačima ukinut pritvor i zamenjen za meru zabrane napuštanja boravišta i izrečena zabrana da se približavaju Pančiću na udaljenosti bližoj od 100 metara. Tužilaštvo najavilo žalbu.

Prvi osnovni sud u Beogradu osudio je na po tri meseca zatvora Miloša Mladenovića i Danila Žužu, zbog napada na novinara nedeljnika Vreme Teofila Pančića, izjavila >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je portparolka tog suda Ivana Ramić.

Novinar Teofil Pančić izjavio je da ne shvata poruku presude kojom su Mladenović i Žuža osuđeni na po tri meseca zatvora, što je duplo blaža kazna od najblaže zaprećene kazne.

"Nisam dovoljno pametan da shvatim šta je poruka takve presude za ovo društvo. Ja nemam ništa od toga i sa tim više. Mislim da je to problem društva i u koje zakone i vrednosti ono veruje i šta hoće da poruči time i šta na ovaj način poručuju sudovi. To je zaista jedan društveni problem, koji više nema veze ni sa mnom lično ni sa bilo kim", rekao je Pančić.

"Ako dobro razumem, sud konstatuje da je krivično delo izvršeno, jer da nije, oni bi bili oslobođeni, ali uprkos tome odmerava kaznu koja je duplo kraća od tih šest meseci, pošto je zaprećeno od šest meseci do pet godina", rekao je Pančić.

Mladenoviću i Žuži je istom presudom ukinuo pritvor, ali im je odredio meru zabrane napuštanja boravišta, kao i zabranu da se približavaju Pančiću na udaljenosti bližoj od 100 metara, precizirala je Ivana Ramić.

Mladenović i Žuža su, 24. jula, oko 23 sata, u Zemunu, u autobusu javnog prevoza na liniji 83, po prethodnom dogovoru napali Pančića i udarali ga šipkom i rukama. Posle napada, trčećim korakom, pobegli su sa lica mesta.

Za krivično delo nasilničko ponašanje, za koje su osuđeni Mladenović i Žuža, zaprećena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina zatvora, ali su oni, kao mlađi punoletnici, i do sada neosuđivani, osuđeni na kaznu ispod zakonskog minimuma.

Tužilaštvo će uložiti žalbu 

Portparol Republičkog javnog tužilaštva Tomo Zorić rekao je da će Tužilaštvo uložiti žalbu na presudu Prvog osnovnog suda u Beogradu, jer nije zadovoljno visinom kazne koja je izrečena napadačima na Pančića.

"Tužilaštvo smatra da ovako izrečena kazna nije primerena težini krivičnog dela, jer je napadnut novinar i ne odražava, po našem stavu, duh zakona", rekao je Tomo Zorić.

Posle dobijanja pisanog otpravka presude, Tužilaštvo će saopštiti više detalja i napraviti analizu o tome koji su razlozi suda da donese takvu odluku.

Zorić je istakao da je u pitanju veoma ozbiljno krivično delo, nasilničko ponašanje, za koje je zaprećena kazna zatvora do pet godina i ocenio da se sa kaznama poput ovih koje su izrečene napadačima na Pančića, ne može ostvariti cilj ni generalne ni specijalne prevencije.

Podsetio je da su osumnjičeni bili u bekstvu do hapšenja, a da su, posle današnje presude, pušteni na slobodu i da će Tužilaštvo uz žalbu na presudu Apelacionom sudu podneti i žalbu na rešenje o ukidanju pritvora, zbog opasnosti od bekstva.

Vukašin Obradović iz NUNS-a smatra da je to "jedna u nizu apsurdnih presuda koje postaju manir srpskog pravosuđa".

"To je nešto što nas puno zabrinjava. Vi možete danas izabrati novinara nezadovoljni njegovim pisanjem, prebiti ga i dobiti za to tri meseca zatvora. Mislim da je ovo jedna sramotna presuda i da ona neće opstati na višem sudu", ocenio je Obradović.

I u Udruženju novinara Srbije razočarani su presudom.

"Mi smo prilično razočarani zato što smo se borili i izborili da prošlog leta u krivični zakonik uđe odredba u kojoj se napad na novinara tretira kao napad na posebno službeno lice jer je to profesija od posebnog društvenog interesa", rekla je predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Šta sud poručuje blagim kaznama

Izvor: B92, 22.Sep.2010, 03:08

Beograd -- Tužilaštvo najavilo žalbu na presudu napadačima na novinara Teofila Pančića, koji su kažnjeni ispod zakonskog minimuma. Ne shvatam poruku presude, kaže Pančić...Miloš Mladenović i Danilo Žuža osuđeni su na po 3 meseca zatvora, zbog napada metalnim šipkama na novinara nedeljnika...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.