Izvor: B92, 25.Jun.2015, 18:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Oriću ne možemo suditi ako je u BiH"
Odluka pravosadnih organa Švajcarske da ratnog komandanta musliamana Srebrenice Nasera Orića izruče Bosni i Hercegovini je očekivana.
To je rekao direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević navodeći da tek treba videti kakve su garancije dale vlasti BiH.
"Videćemo kakva će dalje procedura biti u BiH i koje su garancije date da će se po ovom slučaju postupati. Nisam video odluku, verujem da u njoj stoji obrazloženje zbog čega su se kantonalne >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vlasti odlučile za ovakav potez", rekao je Antonijević Tanjugu.
Kako je naveo, u samoj odluci trebalo bi videti koje su to garancije i da li su se vlasti BiH obavezale da dalje vode ovaj slučaj.
"Koliko je nama poznato, ovo nije puštanje na slobodu, već isporučivanje Nasera Orića BiH", rekao je Antonijević dodajući da dok se ne vidi odluka nije uputno komentarisati.
Navodeći da se po svemu sudeći Oriću neće suditi u Srbiji, Antonijević kaže da treba sačekati saopštenje Tužilaštva za ratne zločine Srbije kako bi se videlo kako će oni ovaj potez tumačiti.
"Suđenje ne može da se održava u odsustvu jer će Orić biti u BiH. Verovatno će se i tamo određene pravne radnje sprovoditi i na osnovu toga možemo očekivati bar neko pravno pojašnjenje celog ovog slučaja, ako ne, možda, i suđenje", naveo je Antonijević.
Orić je uhapšen pre dve nedelje u Švajcarskoj po poternici Srbije.
Srbija je poternicu za njim raspisala 2014, zbog sumnje da je počinio krivično delo ratnog zločina nad srpskim stanovništvom u Srebrenici 1992. godine.










