Opstrukcija javne rasprave

Izvor: RTS, 15.Mar.2013, 19:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Opstrukcija javne rasprave

Javna rasprava o Nacrtu zakona o javnom informisanju i medijima protiče uz ozbiljnu opstrukciju pojedinih lokalnih javnih preduzeća koja se bave informisanjem, čime se ovaj važan demokratski institut obesmišljava, upozoravaju u zajednikom saopštenju NUNS, NDNV, ANEM i "Lokal pres".

Medijska udruženja i asocijacije upozorila su da javna rasprava o Nacrtu zakona o javnom informisanju i medijima protiče uz ozbiljnu opstrukciju pojedinih lokalnih javnih preduzeća koje se bave >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << informisanjem, prenosi agencija Beta.

U zajedničkom saopštenju Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i "Lokal pres" (LP) naveli su da da se, umesto argumentovane rasprave, stvara netolerantna i, na momente, pogromaška atmosfera.

"Takav pristup pojedinih učesnika u raspravi rezultirao je, na skupu u Nišu, neprimerenim verbalnim napadom na jednog od uposlenika Misije OEBS-a u Srbiji", piše u saopštenju.

Kako se navodi, obesmišljavanjem javne rasprave uskraćuje se mogućnost medijskim poslenicima i građanima da se kroz stručnu razmenu argumenata unaprede Nacrt zakona i otklone pojedini nedostaci i nedoslednosti, što i jeste cilj javnih rasprava.

Medijska udruženja i asocijacije navela su da se izričito protive pretvaranju javne rasprave u populistički intoniran miting i politizovanje pitanja u vezi sa reformom medija.

"Mediji na ovaj način postaju predmet međuregionalnih sučeljavanja, a političke snage koje u tim raspravama učestvuju koriste ih kao neku vrstu alata za dokazivanje teze o uskraćenim pravima određenog regiona", navodi se u saopštenju.

NUNS, NDNV, ANEM i LP apelovali su na medije i političare da prestanu s takvim vidovima zloupotreba i da utiču na stvaranje konstruktivne atmosfere u kojoj treba da se vodi rasprava o nužnim promenama u medijskom sektoru, kako bi se svim građanima omogućilo objektivno, istinito i blagovremeno informisanje i što je moguće veći stepen nezavisnosti uređivačke politike.

Lokalni političari, gradski funkcioneri i predstavnici gradskih medija Niša usprotivili su se juče na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o javnom informisanju rešenju da država i lokalne samouprave prestanu od 1. januara iduće godine da direktno finansiraju medije.

Na treću javnu raspravu o Nacrtu zakona o informisanju došlo je oko 200 ljudi, koji su burnim odobravanjem i aplauzima ispratili govore nekoliko niških političara koji su tražili da Niš ima javni medijski servis, kao i da se ne ukida dosadašnji način finansiranja medija čiji je osnivač grad iz budžeta.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.