Oprez - ledena kiša u Srbiji

Izvor: RTS, 13.Jan.2009, 21:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Oprez - ledena kiša u Srbiji

Ledena kiša koja pada u Sjenici, na području Požege i u većem delu zapadne Srbije proširiće se tokom noći i na ostali deo zemlje. Zbog leda na kolovozu, AMSS savetuje vozačima oprez, da izbegavaju nagle promene pravca kretanja vozila, kao i nagla kočenja.

Umerena kiša, koja se ledi pri tlu, pada na području Zlatibora, Užica, Sjenice, Ivanjice, Valjeva, Loznice i Šapca i stvara velike probleme vozačima. Zbog toga je na ovim područjima saobraćaj veoma otežan, pa >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << vozačima savetujemo da ne kreću na put bez preke potrebe.

Prema rečima metereologa, ledena kiša će se tokom večeri i noći proširiti i na ostala područja u Srbiji.

U nižim predelima, na auto-putevima E-70 i E-75, kao i na važnijim i frekventnijim magistralnim pravcima, kolovoz je mestimično vlažan.

Na regionalnim putevima ima, na pojedinim deonicama, i od 1-3 cm zaostalog snega. Zbog vlage, zaostalog snega i niskih temperatura, na svim putnim pravcima u nižim predelima izražena je  opasnost od poledice.   

U višim predelima, preko planinskih prevoja i ka zimskim turističkim centrima ima od 3 do 5 cm ugaženog snega i leda, zbog čega je obavezna upotreba zimske opreme.

Lanci su neophodni na makadamskim putevima Peštera, Goča, Golije kao i na regionalnim putevima 3. prioriteta u višim predelima.

Saveti za bezbedno upravljanje vozilom    

Nepovoljni vremenski uslovi zahtevaju od vozača veću opreznost za volanom, vožnju smanjenom brzinom, koja je u potpunosti prilagođena uslovima na putu, i dobru pripremu vozila za zimske uslove vožnje.

Savetujemo da se proveri temperatura mržnjenja rashladne tečnosti u sistemu za hlađenje, te da se, po potrebi, i zameni.

Pri niskim temperaturama i u uslovima smanjene vidljivosti, treba obezbediti adekvatno pranje vetrobranskog stakla, pa treba na vreme sipati, umesto vode, tečnost za pranje vetrobranskog stakla koja ne mrzne na niskim temperaturama.

Logično sledi da je neophodno proveriti i ispravnost brisača, kao i ispravnost grejača zadnjeg vetrobranskog stakla.

Naravno, neophodno je i redovno proveravati stanje pneumatika - i u smislu dubine šare, koja mora da bude veća od 4 mm, i u smislu pritiska, koji mora uvek da bude prema zahtevu iz tehničke knjižice proizvođača vozila.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.