Opasne plastične flašice za bebe

Izvor: Blic, 14.Feb.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Opasne plastične flašice za bebe

Flašice iz kojih hranite bebu možda i nisu bezbedne kao što mislite. Prema obaveštenju koje je izdao Nacionalni institut za zdravlje u Velikoj Britaniji, neke flašice sadrže potencijalno opasne hemikalije bisphenol A (BPA), koje mogu da izazovu prerani pubertet, povecavaju rizik od dobijanja dijabetesa, hiperaktivnosti i odredenih oblika kancerogenih oboljenja.

Otkud negativna reputacija flašica?

Ono što je sigurno poznato to je da je BPA hormon koji je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zaista pronaden u nekim vrstama decjih flašica. Vremenom taj hormon se otapa i može da prede u mleko koje beba pije. Ono što nije poznato, jeste da za sada nije bilo nikakvih materijalnih dokaza koji su potvrdili da je na bilo koji nacin došlo do nekakvih oštecenja, koje su posledice ovog hormona.

Koje bočice sadrŽe ovaj hormon?

Okrenite ih naopačke. Plastika sa polikarbonatom - one koje sadrže BPA - imaju oznaku za recikliranje #7 ili PC oznaku. Ipak to što ovih oznaka na nekim flašicama nema, ne garantuje nikakvu sigurnost, ako je bočica čvrsta i providna, ipak proverite ko je proizvođač, da biste bili potpuno sigurni.

Smanjite rizik

Rizik od izloženosti bebe BPA ćete smanjiti ukoliko kupujete staklene falšice, što baš i nije zgodno, ali dobra alternativa je svakako ona mekana i mutna flašica. A ako ipak i koristite flašicu koja ima BPA, onda nemojte da je stavljate u mikrotalasnu kada podgrevate mleko i u sterilizator. Visoka temperatura može da izazove otapanje ovog hormona.

Takođe, čim primetite da flašica ima ogrebotine, odmah je bacite. Ovakva flašica može da podnese samo 50 do 100 pranja.

Ako ste trudni...

BPA nije nešto što se vezuje samo za bebe. Ove hemikalije lako mogu da prođu kroz placentu do bebe. Pa, ako ste izloženi ovom hormonu tokom trudnoće, postoji verovatnoća da ovo može da ugrozi razvoj fetusa. Najbolji način da se zaštitite jeste da izbegavate zagrevanje hrane u činijama napravljenim od polikarbonata, kao i njihovo pranje u mašini za sudove. Okrenite činiju naopačke i pogledajte da li sadrži sledeće simbole #1, #2, ili #5. Ukoliko ste ih primetili, te činije sadrže BPA.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.