Ombudsman:Nemamo sistemsku torturu ali mučenja ima

Izvor: Mondo, 22.Okt.2014, 11:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ombudsman:Nemamo sistemsku torturu ali mučenja ima

Zamenik zaštitnika građana Miloš Janković izjavio je danas u Skupštini Srbije da u Srbiji ne postoji sistemska tortura, ali da postoje određeni slučajevi zlostavljanja koji ostaju nekažnjeni.

Foto: Beta/Nenad Petrović

"Nema torture kao organizovane i podsticajene pojave, postoje pojedinačni slučajevi zlostavljanja i ako se oni budu tolerisali u većem obimu, to može ukazati na sistemski karakter", rekao je Janković predstavljajući izveštaj Nacionalnog mehanizma >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << za prevenciju torutre za 2013. godinu. Mučenje u pritvorima ali i kod socijalne zaštite

On je istakao da su torturi i nečovečnom ponašanju izložene osobe u pritvorima, zatvorima, psihijatrijskim ustanovama, rezidencijalnim ustanovama socijalne zaštite, prihvatilištu za strance. "Najveći problem je to što su te ustanove zatvorene, nedostupne očima javnosti i samim tim i kontroli i nadzoru", kazao je Janković.

Naglasio je da je Srbija predvidela nacionalnim zakonodavstvom zabranu torture i da je na to obavezuju brojne međunarodne konvencije i propisi kojima se tortura definiše.

U izveštaju zaštitnika građana navodi se da većina prostorija za policijsko zadržavanje ne ispunjava važeće standarde i da višečasovno zadržavanje u neodgovarajućim prostorijama za policijsko zadržavanje može u kontinuitetu dovesti do torture i predstavlja ponižavajuće postupanje.

"Veliki broj osuđenih na visegodišnje kazne zatvora smešten je u skučenim i neuslovnim prostorijama, zaključan po 23 sata dnevno, bez posla, obuke ili obrazovanja, psiho-socijalne podrške", piše u izveštaju i dodaje da postoje nedostaci u pogledu aktivnog, individualnog i kolektivnog tretmanskog rada sa osuđenicima.

U izveštaju se navodi da su uočene nezakonitosti i nepravilnosti u postupanju nadležnih organa u odnosu na migrante i strance koji su tražili azil u Srbiji, ali i da je prisutno nečovečno i ponižavajuće postupanje u ustanovama rezidencijalne socijalne

zaštite u kojima su smeštena deca.

Ističe se da su deca izopštena, da gube socijalne i druge veštine, da materijalni uslovi u tim ustanovama nisu u skladu s važećim standardima, zbog čega se preporučije gašenje tih ustanova.

Zaštitnik je dao je ukupno 263 preporuke nadležnim institucijama u izveštaju, nakon što je obišao oko 70 ustanova u zemlji. Tako je preporuke dobilo Ministarstvu pravde i Uprava za izvršenje krivičnih sankcija da unapredi postupanje prema pritvorenicima i smeštajne kapacitete.

Ovo je drugi izveštaj zaštitnika građana o torturi, ali se o njemu prvi put raspravlja u Skupštini Srbije.

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.