Odloženo glasanje o SSP sa Srbijom

Izvor: Vesti-online.com, 18.Jan.2011, 15:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odloženo glasanje o SSP sa Srbijom

Poslanici Evropskog parlamenta neće se danas izjašnjavati o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, kako je bilo predviđeno, već će to učiniti sutra jer je glasanje odloženo iz tehničkih razloga.

O SSP će se glasati u sredu u podne kada je predviđeno i glasanje o rezoluciji izvestioca EP za Srbiju Jelka Kacina.

Tokom današnje parlamentarne debate o ratifikaciji SSP, evropski komesar za proširenje Štefan File, mađarska ministarka >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << za evropske poslove Eniko Đori i izvestilac Kacin pozvali su evropske poslanike da podrže ratifikaciju ovog sporazuma sa Srbijom.

"Lično sam veoma ohrabren pristupom koji je Srbija pokazala u odnosu na proces proširenja", rekao je File evropskim poslanicima, dodavši da je Srbija "juče slala poruke zabrinutosti, dok danas šalje poruke ohrabrenja".

File je ocenio da je Srbija u stanju da iskoristi sve potencijale koje pruža proces pridruživanja EU i da je treba ohrabriti da nastavi napred.

Slične ocene iznela je i Đori, čija zemlja trenutno predsedava Evropskoj uniji. Ona je naglasila da je Srbija do sada ostvarila veliki napredak i da se zahvaljujući tom napretku "nalazimo sada ovde gde se nalazimo", pred ratifikacijom SSP.

Đori je upozorila, međutim, da je "situacija u Srbiji krhka" i da je zato ovoj zemlji "potrebno ohrabrenje".

Prema njenim rečima, ratifikacija SSP ne predstavlja kraj procesa, nego njegov početak.

Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić ocenio je da je debata u Evropskom parlamentu o rezoluciji o Srbiji i ratifikaciji SSP bila "najpozitivnija do sada" i da očekuje veliku podršku tokom sutrašnjeg glasanja. "I dalje su bile prisutne kritike oko saradnje sa Haškim tribunalom, reformi koje treba sprovesti", dodao je on.

Đelić je naveo da današnja debata "najavljuje jednu široku većinu u Evropskom parlamentu za ova dva ključna teksta za našu zemlju".

On je dodao da se Srbija u ovom trenutku bori da "jedan broj nepovoljnih amandmana za Srbiju ne bude usvojen". "Radi se pre svega o amandmanima koji ograničavaju predstojeći dijalog Beograda i Prištine. Mi smatramo da taj dijalog treba da bude otvoren i da dve strane treba da se dogovore o čemu žele da pričaju i onome što žele da zajedno postignu", rekao je Đelić.

Ovaj amandman predlog je grupe Zelenih u EP, a predstavila ga je austrijska poslanica Ulrike Lunaček, koja je izvestilac parlamenta za Kosovo i Metohiju. U ovom amandmanu se insistira na tome da se "pregovori Beograda i Prištine ne smeju doticati statusa". I drugi amandman je predlog istre grupe u EP i u njemu se traži "da se Srbija osudi zbog ponašanja oko dodele Nobelove nagrade za mir".

Kacin je ukazao na nedostatke sa kojima se Srbija suočava na svom putu evropskih integracija, kao što su reforma sudstva ili pitanje restitucije, ali je naglasio da Srbija mora dobiti podršku EU.

"Moramo ih podržati na ovom istorijskom putu, ali ih i upozoriti na to šta sve

još treba da učine", rekao je Kacin.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.