Odbor za finansije usvojio Predlog budžeta za 2017. godinu

Izvor: RTS, 04.Dec.2016, 13:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Odbor za finansije usvojio Predlog budžeta za 2017. godinu

Skupštinski Odbor za finansije prihvatio je Predlog budžeta za 2017. godinu i set pratećih zakona i uputio ih Skupštini na razmatranje. Ministar finansija Dušan Vujović ocenio je na sednici Odbora za finansije Skupštine Srbije da bi dalje stezanje kaiša bilo kontraproduktivno i da je Srbija na dobrom putu da dođe do održivog nivoa javnog duga i deficita.
Ministar Vujović je rekao da bi dalja štednja >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << delovala restriktivno na privredni rast.

Rekao je da su postignuti rezultati bolji od očekivanih.
"Ne znači da smo izašli iz svih problema, već da smo ostvarili više nego što smo planirali. Ulazimo u zonu u kojoj možemo s mnogo više izvesnosti da gledamo u budućnost", rekao je Vujović.
Vujović je ponovio da su planirani prihodi u budžetu za narednu godinu 1092,9 milijardi dinara, da je manjak u državnoj kasi 69,1 milijardu, ali da su čak 43,5 milijardi od tog deficita zajmovi koje će država vratiti u ime nekih državnih preduzeća, poput "Petrohemije", RTB "Bor", i ostalih.
Kada se to odbije, dolazi se do rekordno malog fiskalnog deficita od 0,6 odsto.
Prema njegovim rečima, Srbija se nalazi na dobrom putu da dođe do održivog nivoa javnog duga i dodao da niko nije očekivao privredni rast od tri odsto.
Vujović je ponovio i da se ove godine očekuje privredni rast od 2,7 do 2,8 odsto.
Najavio je i nastavak borbe protiv sive ekonomije, posebno ukazavši na sprečevanje šverca cigareta i sirove kafe.
Opozicija tražila odlaganje skupštinske rasprave
Ministar je, na kritike opozicije da Vlada nije u zakonskom roku poslala u Skupštinu Srbije predlog budžeta, rekao da to nije bilo moguće zbog aranžmana sa MMF-om, ali da će se rokovi poštovati naredne godine.
"Ispostavlja se, to je paradoks, da smo radili na osnovu polugodišnjeg rezultata imali bismo manje prostora nego što imamo posle tri kvartala. To je kada imate uspeh, onda je bolje da sačekate. Cena toga su ovi rokovi", rekao je Vujović.
Istakao je da posle tri kvartala i novembra, još uvek postoji suficit budžeta i uravnoteženi opšti budžet opšte države.
"To nam niko ne bi poverovao posle šest meseci. Niko nam ne bi poverovao stopu rasta od tri posto, 1,6 posto deflator", naglasio je ministar i napomenuo da je ovaj put kašnjenje dobro, jer je ostvarena stopa rasta ne od 1,2, koja je bila pre godinu dana projektovana za ovu godinu, nego od 2,7, a možda će biti i 2,8 odsto.
Šef poslaničke grupe Pokreta Dosta je bilo Saša Radulović zatražio je na početku sednice odbora da se Predlog zakona o budžetu vrati na doradu kako bi se ispravile greške.
Dodao je da Vlada Srbije kasni sa usvajanjem budžeta, jer zakon predviđa da je do 1. novembra morala da uputi predlog Skupštini.
Radulović je istakao da je Predlog budžeta na 1.300 strana dostavljen poslanicima 48 sati pre sednice, što je taktika smišljena da se opozicija onemogući da podnese amandmane na taj zakonski predlog.
Poslanik SRS-a Milorad Mirčić zatražio je odlaganje sednice na kojoj će se raspravljati o budžetu, jer parlament nema ni izveštaj o završnom računu za 2015. godinu.
Član Odbora iz Demokratske stranke Goran Ćirić pitao je na koji će način Vlada Srbije pomoći rast privrede, a ukazao je i da bi trebalo precizno definisati budžetsko jačanje institucija značajnih za nastavak evropskog puta Srbije.
Članovi odbora iz PUPS-a, Socijaldemokratske stranke Srbije i Socijalističke partije Srbije najavili su podršku državnom budžetu za narednu godinu.
Poslanik SPS-a Dušan Bajatović je rekao da u sadašnjim privrednim uslovima "teško da možemo da imamo bolji budžet, a pozdravio je to što, kako je rekao, Srbija sama vraća dugove, bez podrške međunarodnih investicija.
Fiskalni savet o predlogu budžeta
I predstavnici Fiskalnog saveta pozdravili su napore Vlade da, ne samo pobegnemo sa ivice krize u kojoj smo se nalazili pre dve godine, već da na duži rok uskladimo svoje potrebe za prihodima.
Oni, međutim, upozoravaju, da treba voditi računa o javnim preduzećima čije dugove vraćamo kroz budžet za narednu godinu jer oni imaju dugovanja i prema EPS-u i "Srbijagasu" i da bi se u narednim godinama ta dugovanja mogla naći na teretu građana, odnosno na računu budžeta, za, na primer, 2019. godinu.
Zbog toga upozoravaju da treba voditi računa i smanjivati budžetski deficit kako bi on za dve godine došao na 0,5 posto u celini.
Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović je na sednici Odbora upozorio na nedostatak transparentnosti u Predlogu budžeta za narednu godinu, u delu koji se odnosi na subvencije za strane investitore, kao i za garancije.
Petrović je rekao da je u Predlogu državnog budžeta navedeno da postoji lista investitora i ukupan iznos, ali da nije precizirano koje će svote novca dobiti svako pojedinačno.
Petrović je dodao da je nedostatak transparentnosti prisutan i u delu državnih garancija za vraćanje dugova.
Rekao je da je u Predlogu budžeta predviđeno smanjenje javnog duga i dodao da je to presudno za ozdravljenje javnih finansija.
Uprkos tome, kako je rekao, i u 2017. je i dalje visok nivo javnog duga, što predstavlja opasnost da u slučaju spoljašnjeg šoka ponovo dođe do krize i povećanja deficita i javnog duga.
Odbor je usvojio amandman kojim Skupština Srbija ostaje bez uvećanja sopstvenog budžeta za narednu godinu od 400 miliona dinara, odnosno iznosa namenjenog za uređenje zgrade, putovanja poslanika, izborne aktivnosti i razne druge oblasti.
Odbor za rad podržao izmene predloga zakona zbog povećanja penzija
Ranije danas, skupštinski Odbor za rad, socijalna pitanja i smanjenje siromaštva je u načelu podržao izmene Predloga zakona o dopuni Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija.
Do tehničkih izmena tog pravnog akta došlo je zbog očekivanog povećenja penzija od 1,5 odsto u januaru iduće godine, rečeno je na sednici Odbora.
Ukazano je i da bi bez izmena odredbi tog zakona povećenje penzija u praksi iznosilo od 1,17 do 1,44 odsto, u zavisnosti od procenta za koji se smanjuju.
Predlogom zakona o budžetu za 2016. godinu predviđeni su prihodi od 1.092,9 milijardi dinara (u 2016. prihodi su bili planirani na 997,4 milijarde), a rashodi od 1.162 milijarde dinara (u 2016. godini 1.119 milijardi), tako da će deficit iznositi 69,1 milijardu dinara (121,8 milijardi u 2016).
Vlada Srbije po usvajanju Predloga budžeta saopštila je da je budžetski deficit od 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda "najniži predviđeni deficit u istoriji države Srbije".
Rashodi za ukupne kapitalne investicije u 2017. godini na nivou opšte države iznose 147 milijardi dinara, što je 3,3 odsto BDP-a. Budžet je projektovan na proceni da će rast BDP biti tri odsto, a u 2018. godini 3,5 odsto.
Projektovana inflacija u 2017. godini biće 2,4 odsto.
Sednica Skupštine Srbije zakazana je za 15 časova.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Vujović: Srbija na dobrom putu do održivog nivoa javnog duga

Izvor: SEEbiz.eu, 04.Dec.2016

BEOGRAD - Ministar finansija Dušan Vujović ocenio je danas da bi dalje stezanje kaiša bilo kontraproduktivno i da je Srbija na dobrom putu da dodje do održivog nivoa javnog duga i deficita..."Dalja štednja bi delovala restriktivno na privredni rast", rekao je Vujović na sednici Odbora za finansije...

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.