Od početka godine 30 žena ubijeno u porodičnom nasilju

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Nov.2018, 13:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od početka godine 30 žena ubijeno u porodičnom nasilju

Od početka godine u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 30 žena, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

Stefanović je na konferenciji povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, rekao da je zbog nasilja u porodici izrečeno je ukupno 23.118 hitnih mera, od čega oko 7.000 privremenog udaljenja počinioca iz stana.

On je naveo da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici omogućio da se u kratkom roku reaguje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i pomogne žrtvama.

"Prvi koji priđu u pomoć žrtvama jesu pripadnici policije. Zahvaljujući zakonu obučili smo preko 900 policajaca, a još 450 njih je u procesu obuke", rekao je Stefanović.

On je istakao da Srbija preduzima mere da unapredi stanje u ovoj oblasti, a cilj je, kako ističe, postizanje nulte tolerancije prema nasilju nad ženama.

"Postali smo u poslednjih nekoliko godina više svesni činjenice koliko je opasna ova vrsta nasilja i da ne postoji "čaroban štapić" da sprečimo zveri da nasrnu na svoje supruge, devojke, majke, sestre", naveo je Stefanović i ukazao da policija pre donošenja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici nije imala dovoljno moći i nadležnosti da pomogne žrtvama.

"Sada postoji mogućnost da nasilnik bude izbačen iz stana, iako je u njegovom vlasništvu, i to je važna mera", dodao je Stefanović, navodeći da država mora do kraja da goni nasilnike, jer ne može da krene u sledeću fazu razvoja ako ne reši taj problem.

On je istakao da je dobro što se stalno govori o tome da "ne treba nabijati glavu u pesak" i poručio da bi društvo trebalo više da se uključi u rešavanje problema nasilja i da prijavi svakog počionoca.

Stefanović je istovremeno najavio da će predložiti pooštravanje kazni za sva krivična dela sa elementima nasilja.

"U sledećoj fazi ostaje da se u rešavanje problema nasilja u porodici značajnije uključi društvo, jer još nismo na nivou da se to shvata kao veliki problem. Treba da gradimo društvo koje odbacuje nasilje i prijavljuje svaki slučaj kako bi broj žrtava bio manji", podvukao je Stefanović.

Gojković: Potpuno i dosledno primeniti Zakon

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković izjavila je danas da je Srbija u proteklom periodu ostvarila napredak u pogledu unapređenja zakonskog okvira u oblasti borbe protiv nasilja u porodici i mnogo više pažnje i podrške se pridaje žrtvi, ali i dalje zabrinjavaju podaci o broju žena žrtava nasilja, kao i smrtni ishodi.

Kako bi se naše društvo izborilo sa nasiljem nad ženama, potrebna je potpuna i dosledna primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i korišćenje svih mehanizama koje zakon omogućava, ocenila je Gojković povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Istovremeno, naglasila je ona, važno je da se predano i efikasno radi na koordinaciji svih institucija i ustanova u ovom lancu, od policije, tužilaštva, centara za socijalni rad, zdravstvenih ustanova i sudova, kako nijedna žrtva nasilja ne bi ostala bez adekvatne podrške i pomoći sistema, a nasilnik ostao nekažnjen.

"Ovom prilikom želim da apelujem na sve da ne sklanjaju glavu u stranu kada primete nasilje, već da ga prijave i da ohrabre žrtve na taj korak. Ne sme biti nikakvog opravdanja ili relativizacije nasilja nad ženama, a na svima nama je da doprinesemo izgradnji društva u kome se nasilje nad ženama neće tolerisati i u kome će nasilnik biti na stubu srama", saopštila je Gojković.

Ombudsman: Više slučajeva nasilja nad ženama i u porodici

U trenutku kada obeležavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u Srbiji se samo u nekoliko prethodnih dana dogodilo više slučajeva teškog porodičnog nasilja, nažalost i sa smrtnim ishodom, izjavio je povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, zaštitnik građana Zoran Pašalić.

U izjavi za javnost, on je istakao da i pored napora države da unapređenjem zakona i usaglašenijom saradnjom nadležnih, postupci koje je Zaštitnik građana vodio u prethodne dve godine, potvrđuju da i dalje u sistemu zaštite žena od nasilja postoje slabosti.

"Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici... uvedene su hitne mere udaljenja nasilnika iz kuće, kao i grupe za koordinaciju i saradnju nadležnih organa, ali se u primeni i dalje uočavaju nedostaci", kaže se u saopštenju.

Ombudsman navodi da "policijski službenici neadekvatno procenjuju rizik, ne prepoznaju niti evidentiraju faktore rizika od ponavljanja nasilja..." i da se i dalje se u radu policije i centara za socijalni rad uočava minimiziranje nasilja, pa se psihološko nasilje, uključujući i pretnje, kvalifikuju kao "rasprave" i "nesuglasice", a izloženost dece nasilju nad majkom ne prepoznaje kao zlostavljanje i zanemarivanje deteta.

"Saradnja policije, centara za socijalni rad i tužilaštava unapređena je kroz rad grupa za koordinaciju, ali se i dalje uočava odsustvo saradnje zdravstvenih ustanova sa organom starateljstva, što otežava primenu mera podrške žrtvi i prevenciju ponavljanja nasilja", naveo je Pašalić.

On je podsetio da se godinama broj zaposlenih u centrima za socijalni rad smanjuje, dok broj slučajeva nasilja raste i za 50 odsto godišnje.

"Procesuiranje nasilja u porodici takođe nije dostiglo zadovoljavajuću efikasnost. Kazne izrečene nasilnicima još uvek su veoma blage, čime se ne šalje dovoljno odlučna poruka države o primenjivanju politike nulte tolerancije za nasilje", naglasio je ombudsman.

Poverenica: Nasilje nad ženama i dalje veliki problem

Povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković upozorila je da je nasilje u porodici i dalje ogroman društveni problem koji na najdrastičniji način pokazuje da sistem zaštite i prevencije rodno zasnovanog nasilja mora biti efikasniji.

"Da bi se doprinelo smanjenju nasilja nad ženama, neophodno je da se svi nadležni, intelektualci i stručna javnost iz različitih društvenih oblasti, ali i političari i pojedinci iz javnog života, aktivno zalažu za promenu društvene klime i patrijarhalnih obrazaca u kojima je žena u potčinjenom položaju i u kojima se nasilje često relativizuje", kaže se u saopštenju Poverenice.

Ona podseća da je nasilje nad ženama neprihvatljivo i da za njega nema nikakvog opravdanja, kao i da je potrebna puna primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i svih raspoloživih mera za prevenciju i zaštitu žena, uz poseban akcenat na jačanju kapaciteta centara za socijalni rad.

"Žene, ali i svi koji imaju saznanja o tome, moraju biti ohrabreni da prijavljuju nasilnike, a na nadležnim službama je da ove prijave ispitaju s krajnjom ozbiljnošću i pravovremeno reaguju kako bi sprečili fatalne ishode koji nažalost nisu retki", istakla je Jankovićeva.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Stefanović : Cilj je postizanje nulte tolerancije prema nasilju nad ženama

Izvor: Blic, 24.Nov.2018

Od početka ove godine zbog nasilja u porodici izrečeno je ukupno 23.118 hitnih mera, od čega oko 7.000 privremenog udaljenja počinioca iz stana, izjavio je danas u Beogradu ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović na konferenciji povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja...

Nastavak na Blic...

Žene su najugroženije kod kuće

Izvor: Deutsche Welle, 25.Nov.2018, 12:56

U svetu je svaka treća žena žrtva nasilja. Na to svakog 25. novembra podseća i Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. U Nemačkoj su žene takođe ugrožene – a opasnost vreba u najbližem okruženju.

Nastavak na Deutsche Welle...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.