Od grejanja ćemo sigurno “cvokotati”

Izvor: Šumadija Press, 19.Sep.2015, 13:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od grejanja ćemo sigurno “cvokotati”

Najjeftinije grejanje u predstojećoj grejnoj sezoni imaće domaćinstva koja se greju na drva, a najskuplje će proći oni koji koriste lož ulje, propan butan gas i električnu energiju direktno u grejnim telima.

Za grejanje stambenog prostora od 60 metara kubnih na 20 stepeni u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kilovat – časova (kWh) odnosno 150 kWh po metru kvadrata. Godišnji troškovi obezbeđenja te količine >> Pročitaj celu vest na sajtu Šumadija Press << energije iz različitih izvora, zavise od efikasnosti peći i cena energije, odnosno goriva.

Za nabavku energenata ili energije, koja je potrebna za grejanje prosečnog stana tokom cele sezone, domaćinstva će morati da izdvoje 149.000 za lož ulje, 134.000 za propan butan gas, odnosno 121.000 dinara za električnu energiju, pokazala je analiza Agencije za energetiku.

Prema cenama za oktobar, najniže troškove energije za grejanje u sledećoj grejnoj sezoni imaće domaćinstva koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama od na primer 4.200 dinara po kubiku, a naročito ako imaju novije peći čija je efikasnost veća od na primer 65 odsto. Te peći obezbeđuju povoljno grejanje u odnosu na alternative i pri višoj ceni drveta, kakva je u Beogradu i Vojvodini.

U tom slučaju im je za nabavku goriva potrebno 35.000 dinara za sezonu.

Višestruko su manji troškovi prirodnog gasa – 49.000, kao i uglja – od 46.000 do 51.000 dinara, s tim što ti troškovi mogu biti i niži, ukoliko se koriste peći i kotlovi čija je efikasnost veća od navedenih.

Veće troškove, oko 56.000 dinara, imaće domaćinstva koja se greju na pelet, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za ovo gorivo, kao i građani koji koriste ogrevno drvo čija je cena 5.800 dinara po kubiku i imaju peći niske efikasnosti.

Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove energije od 45.000 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija.

Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje električne energije samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za čak 44 odsto, na 65.000 dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva.

U odnosu na prošlu zimu, niže su cene gasa i lož ulja, a više cene električne energije, za koju se očekuje da će biti sve manje povoljna. Ostale cene nisu bitno promenjene, navodi se u analizi Agencije za energetiku.

Navedeni troškovi obuhvataju samo nabavku energije, odnosno goriva, ali ne i investicione troškove kao što su nabavka peći i ugradnja instalacija centralnog grejanja i periodične preglede i održavanja.

Iz tog regulatornog tela savetuju građanima da, ukoliko su u mogućnosti, izoluju svoj stambeni prostor i promene prozore i da ukoliko kupuju nove peći i kotlove, traže one koje su energetski što efikasniji.

Nastavak na Šumadija Press...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Šumadija Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Šumadija Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.