Obuka za bolji život: U Šidu organizovane edukativne radionice za migrante

Izvor: SrbijaDanas.com, 17.Avg.2019, 16:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obuka za bolji život: U Šidu organizovane edukativne radionice za migrante

Žene su učile kako da prave sapune od prirodnih sastojaka

U Prihvatnom centru za migrante u Šidu održane su edukativne radionice tokom kojih su žene migranti učile kako da prave sapune od prirodnih sastojaka, što je bila prilika da se zabave, ali i steknu praktična znanja koja će im pomoći da se eventualno time bave i zarađuju za život.

Učesnice radionice su posle obuke dobile sertifikat na engleskom jeziku o završenom kursu pravljenja sapuna, a među njima >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << bila je i Sahar iz Irana koja je u Srbiju došla pre godinu dana.

Rekla je da joj je bilo veoma interesantno da učestvuje u radionici i da, zajedno sa svojim prijateljicama iz Prihvatnog centra, nauči nešto novo. Navela je da joj veoma nedostaje njena zemlja i da je Srbija samo usputna stanica ka boljem životu za nju i njenog sina, za koji veruje da će ga pronaći u Nemačkoj.

Dvodnevne edukativne radionice pravljenja prirodnih sapuna deo su projekta "Clandestino 2019. - Žene žive i na selu", u Prihvatnom centru u Šidu održane su 15. i 16. avgusta, a pre toga i u Centru za azil u Bogovađi.

Edukatorka Ivana Milunović kaže da je veoma srećna što ima priliku da bude deo tako humanog projekta i dodaje da joj je još draže kada im se u pravljenju sapuna pridruže i deca.

- Oni se još više oduševe - rekla je Milunović i dodala da su žene veoma zadovoljne i da je bilo čak i muškaraca zainteresovanih da učestvuju u radionicama.

Istakla je da je ovaj projekat veoma koristan za njihovo napredovanje jer im pomaže da se odluče šta bi mogli da rade i kako da zarađuju dok su u situaciji u kojoj se trenutno nalaze.

- Pravili smo sapune po određenom planu i postupku - rekla je Milunović i dodala da se izrada ručno rađenih sapuna nije promenila od davnina s tim što su se sapuni nekada pravili od svinjske masti, a sada se za to koriste biljna ulja.

Maja Mišković iz Color Media Communications kaže da su projekat "Clandestino 2019. - Žene žive i na selu" pokrenuli 2013. godine kada su obilazili migrante, a sada ga nastavili uz podršku Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije i Vlade Švajcarske preko projekta "Podrška sistemu upravljanja migracijama u Srbiji".

- Sa radionicama smo počeli u Bogovađi, a ideja je da obiđemo nekoliko centara za azilante i prihvatnih centara u kojima ćemo održati dvodnevne radionice za izradu prirodnih sapuna. Cilj je da edukujemo što veći broj žena kako bi stekle praktična znanja koja će posle moći da upotrebe i da na kraju krajeva na osnovu ovoga zarađuju, privređuju jer nakon završetka radionice svaka polaznica dobija sertifikat na engleskom jeziku koji može legitimno da upotrebljava gde god se posle nalazila - rekla je Mišković.

Krenuo je da čisti bojler i zanemeo od ŠOKA kada je video šta je sve pronašao u njemu (VIDEO)

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.