
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Maj.2020, 19:05
Obeleženo 40-godina od smrti Tita; I Njujork Tajms pisao o Maršalu
Ispred spomenika kod rodne kuće Josipa Broza Tita u Kumrovcu danas je obeležena 40. godišnjica njegove smrti.
Ovogodišnja je komemoracija bila skromnija nego ranijih godina s obzirom na epidemiološki situaciju u Hrvatskoj, a cveće i sveće pred spomenik su položile delegacije Opštine Kumrovec i Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, kao i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, prenosi Hina.
Predsednik Saveza antifašističkih >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << boraca i antifašista Republike Hrvatske Franjo Habulin rekao je za Tita da je političar koji je svojom pojavom i delom obeležio 20. vek.
Prema njegovim rečima Tito je bio čovek koji je za vreme svoje vladavine "demokratizovao zemlju na način da je uveo samoupravni socijalizam, novi put, novi socijalizam kojeg nije bilo nigde u svetu".
"Čovek koji je uveo delegatski, komunalni sistem, čovek koji je doneo ustavne amandmane 1974. godine i dao republikama status država. Na međunarodnom planu zalagao se za aktivnu miroljubivu koegzistenciju iz čega je proizašao i Pokret nesvrstanih", rekao je Habulin.
Načelnik opštine Kumrovec Robert Šplajt rekoa je da Tita ne moramo voleti, ali ga moramo poštovati.
"Tito je bio veliki vojskovođa i predsednik koji je obeležio svetsku istoriju. Svet to priznaje i poštuje, a kod nas je uvek bilo i biće problema oko levih i desnih i prihvatanja svega toga", smatra Šplajt.
I Njujork Tajms o 40 godina od Titove smrti i sahrane
Vest o 40 godina od smrti Josipa Broza Tita danas je vest za NJujork Tajms, vodeće španske listove El Mudno, El Pais kao i za medije u Argentini, Boliviji, na Jamajci, Filipinima, Kamboži, Indiji, Pakistanu, Tajvanu, Moskvi, Parizu...
Njujork tajms podseća da je Tito umro 4. maja 1980. i da su njegovoj sahrani četiri dana kasnije prisustvovali kraljevi, predsednici, premijeri iz 128 zemalja i oko 700.000 ljudi, kao i na to da su posle usledile decenija pada koje su kulminirala ratovima koji su razbili Jugoslaviju.
Špnski El Mudno o Titu piše pod naslovom - 40 godina nakon njegove smrti: Komunistički 'alfa muškarac' koji se suprotstavio Staljinu. List nastavlja da se ovog ponedeljka obeležavaju četiri decenije od smrti maršala koji je Jugoslaviju pretvorio u socijalističku oazu van ŠSR-a i pored etničkih razlika. El Pais kaže zbogom, Tito - politička nostalgija koja živi.
Jamajka obzerver prenosi priču iz Bugojna, gde je bila jedna od vila u kojima je predsednik SFRJ primao državnike, ali i lovio, a koja j uništena u ratu i danas je dom za pse lutalice, te o tome kako se narod toga kraja bori da očuva Titov duh.
NYT koji prenosi Rojters piše da su danas četiri decenije nakon smrt jugoslovenskog lidera Josipa Broza Tita i da se nekoliko desetina njegovih poštovalaca okupilo da mu oda počast, ali s maskama protiv koronavirusa.
Titov grob u Kući cveća uvek je posećen na godišnjicu njegove smrti, ali je ove godine broj poštovalaca daleko manji zbog epidemije. Na grob je vence položila i delegacija vladajućih socijalista Srbije, naslednika komunista iz kasnih 80-ih, na čelu sa njihovim predsednikom i ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem.
Dačić je rekao za Rojters, a prenosi NT, da su mnogi širom bivše Jugoslavije nostalgični...
"Ne bih to nazvao nostalgijom za Titom, već za društvom u kojem smo tada živeli, za nekim socijalističkim vrednostima koje su bile ispred njihovog vremena", rekao je Dačić.
Takođe NJujork tajms piše da je Broz, metalostrugar iz hrvatskog sela Kumrovec, vodio komunističke borce protiv nacističke Nemačke u Drugom svetskom ratu, osiguravši tako vlast narednih 35 godina. Dodaju i da se 1948. okrenuo protiv sovjetskog bloka čineći SFRJ tampon zonom između neprijatelja u hladnom ratu.
Mnogi, dodaje NT, kritikuju Tita kao brutalnog diktatora koji je političke protivnike slao u logore, dok drugi kažu da je njegov period bio period blagostanja i mira.
Klarin, najveći tabloid u Argentini, podseća na četiri decenije od smrti Josipa Broza Tita i uz video prilog opisuje istoriju kroz koju je Tito vodio narode i narodnosti SFRJ od pobede nad Hitlerom do 90-ih kada je, kako navodi list, zemlja eksplodirala i raspala se na komade.
Smrt predsednika SFRJ tema je i za francuski TV5Monde, Bankgok post, moskovsku Gazeta, koja piše Morao je biti vođa - po čemu je maršal Tito postao slavan.
RTL i Euroactiv dele istu vest, a koju je napisao AFP i navode da je Titova politička zaoštavština i danas predmet debata na Balkanu...
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...