OVDE SE SREĆU PRAVOSLAVLJE I KATOLIČANSTVO: Priča o najvećem duhovnom bogatstvu Žablja (FOTO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 16.Maj.2017, 15:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OVDE SE SREĆU PRAVOSLAVLJE I KATOLIČANSTVO: Priča o najvećem duhovnom bogatstvu Žablja (FOTO)

Velika bogatsva ovih crkava leže u duhovnim knjigama koje su stare i po 4 veka

Opština Žabalj, smeštena u blizini Tise, u Južnobačkom okrugu ponosi se brojnim crkvama i katedralama. Veliki deo njih bio je spaljen tokom Bune 1848. godine, nakon čega su obnavljane.

Crkva Svetog Nikole u Žablju sagrađena je 1835. godine. U Buni iz 1848. Žabalj je spaljen pa je stradao i sveti hram. Njegova obnova započeta je 1851. godine. Crkva je zidana u baroknom, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << neoklasicističkom stilu sa polukružnom oltarskom apsidom. Ova crkva se ubraja se u najveće i najlepše hramove u Bačkoj.

Crkva Snežne Gospe sagrađena je 1824. godine, u slavu Device Marije, iako se o potrebi gradnje ove rimokatoličke crkve govori još 1808. godine. Baš kao i Crkva svetog Nikole i ova crkva je u vreme bune 1848. godine izgorela, ali je obnovljena.

Crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Čurugu potiče iz 1858. godine, jer je stari hram za vreme Mađarske revolucije 1848. godine razrušen.Ikonostas koji ima izuzetnu umetničku vrednost i čuruškoj crkvi daje prestižno mesto, delo je čuvenog slikara Đorđa Krstića. Veliko zvono ove crkve na kome je reljef Svetog Đorđa, smatra se najvećim na Balkanu.

Crkva Svetog Vaznesenja u Đurđevu je podignuta 1802. godine a stradala je kao i drugi hramovi 1848. godine.Hram poseduje vredne bogoslužbene knjige: „Meč duhovni“ štampan u Kijevsko-pečerskoj lavri 1666. godine, zatim „Zbornik“ različitih poučnih propovedi štampan u Moskvi 1760. godine i „Minej“ za mesec septembar štampan u Moskvi 1724. godine.

Grko-katolički hram Rođenje Presvete Bogorodice u Đurđevu započet je u proleće 1900. godine, a krajem iste godine na dan Svetog Mihajla je osvećen. Postoji samo podatak da su ikone rađene u Slovačkoj.Hram krasi 16 novopostavljenih vitraža, koji su rad sveštenika Mihajla Hološnjaja.

Crkva Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana u Gospođincima je davno u prošlosti bila posvećena Presvetoj Bogorodici (Velikoj ili Maloj Gospojini), pa je tako i naselje dobilo ime. Hram je obnovljen nakon Bune iz 1848. godine u klasicističkom, bidermajer stilu.

Grko - katolički hram Svetog arhangela Mihaila u Gospođincima sagrađen je 1970. godine. Najznačajnije kulturno dobro parohije predstavlja „Napristolno Jevanđelje“ iz prve na ovim prostorima, 1752. godine sagrađene, grkokatoličke crkve brvnare Svetog čudotvorca mir-likijskog Nikolaja u Ruskom Krsturu.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.