ORNITOLOŠKI I TURISTIČKI RAJ

Izvor: Kurir, 31.Okt.2011, 16:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ORNITOLOŠKI I TURISTIČKI RAJ

Od 1.do 5. novembra održaće se međunarodna konferencija o proučavanju i monitoringu ovih ljupkih i korisnih ptica

KIKINDA - Naučnici stižu u Kikindu.

U narednih pet dana u najvećem zimovalištu sova ušara na planeti održaće se međunarodna konferencije o istraživanju, monitoringu i njihovoj zaštiti. Ljudi od struke iz Kanade, SAD, Rusije, Finske, Španije i mnogih drugih zemalja, razgovaraće i o razvoj ekoturizma u oblastima u kojima obitavaju ove >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << ljupke i korisne ptice, od kojih je Vojvodina među vodećima.

- Ustrogom centru Kikinde pretprošle zime izbrojano je više od 740 jedinki, što je apsolutni planetarni rekord. Ta vest brzo je obišla svet, a naročito zainteresovala ornitologe i stručnu javnost. Još više ih je zapanjio podatak da je te zime na oko 400 lokacija u Vojvodini izbrojano više od 20.000 malih ušara. Samo u toku jedne zime one pojedu oko 500 tona štetnih glodara. Efikasno i neškodljivo eliminišu izvore raznih zaraza, što je od neprocenjivog značaja za poljoprivredu. Ponosni smo što ćemo biti domaćini velikog naučnog skupa - priznaju članovi Centra za zaštitu sova Srbije.

Interesantno je da u zapadnoj Evropi najveća jata ne prelaze nekoliko desetina primeraka, dok u centralnom delu kontinenta zimuje najviše oko 200 sova ušara. I dok zbog sujeverja i predanja o sovama ušarama, čiji noćni huk navodno najavljuje skoru smrt, mnogi Kikinđani nisu svesni kakvim turističkim potencijalom raspolažu, lokalna samouprava, turistička organizacija Kikinde i Centar za zaštitu sova Srbije i te kako jesu. U centru grada proletos je postavljena prva informativna tabla na kojoj turisti i ornitolozi mogu da saznaju sve o sovama prepoznatljivim po uškama - uzdignutom perju na vrhu glave.

Ušare umetnička ispiracija

U brendiranje Kikinde kao najvećeg zimovališta sova ušara na svetu, poznati kikindski vajar Jovan Blat uključio se tako što je u glini izvajao celo jato. Jovan kaže da je to njegov doprinos popularizaciji Kikinde kao poželjne turističke destinacije.

Svestrani umetnik je i autor više od 40 karikatura najpoznatijih ličnosti rokenrola. U glini je izvajao Mik Džegera, Boba Dilana, Džimi Hendriksa, Boba Marlija i mnoge druge.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.