Izvor: B92, 01.Maj.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ONA SPREMNA ZA DIJALOG S MAKEDONSKIM VLASTIMA

Naoruzani Albanci saopstili su u utorak da zele da pregovaraju s makedonskom vladom i zatrazili od zapadnih lidera da posreduju u tom dijalogu. U pismu koje su objavile albanske novinske agencije, datiranom 24. aprila, koje je potpisao politicki lider Oslobodilacke nacionalne armije Alji Ahmeti, navodi se da ONA nema nameru da unisti Makedoniju. "Prethodna iskustva pokazala su nam da mozemo voditi razgovore, kao sto sam siguran i da hocemo, s politickim predstavnicima Makedonaca koji su >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dominantni u drzavi i vlasti", navodi se u Ahmetijevom pismu. Pismo je upuceno generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Kofiju Ananu, generalnom sekretaru NATO Dzordzu Robertsonu, predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju i predsedavajucem Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju Mirci Dzoani, ali ne i makedonskoj vladi. "Ubedjeni smo da ce, ukoliko se razgovori budu odrzali bez medjunarodnog posredovanja, bez trece strane koja bi trebalo da predstavlja poverenje i nepristranost, rezultati ostati isti kao u proslosti", tvrdi Ahmeti. Prema njegovim recima, ONA trazi menjanje Ustava kako bi se Albancima garantovala ista prava kao Makedoncima, kao i uvodjenje albanskog kao drugog zvanicnog jezika. "Makedonija ne moze ostati etnicko vlasnistvo samo jedne etnicke grupe, na mora biti drzava dva naroda", kaze se u pismu, prenosi Fonet.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.