Izvor: B92, 23.Maj.2001, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OKRUGLI STO O SANDZAKU

Ucesnici okruglog stola 'Slucaj Sandzak: demokratizacija, decentralizacija i regionalizacija', koji je u sredu odrzan u Beogradu, istakli su da je najbolje resenje za buducnost Sandzaka i njegov ekonomski oporavak - davanje siroke autonomije ovoj oblasti. Oni su, medjutim, istakli da kod nove vlasti nisu primetili sremnost za to. 'Za sada u okviru DOS-a preovladjuje centralisticki koncept i prilicno velika nespremnost da se pristupi sustinskoj decentralizaciji', rekao je direktor novosadskog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Centra za regionalizam Aleksandar Popov. 'Svi ce oni reci da su za regionalizaciju, ali oni pod tim podrazumevaju administrativne jedinice, poput sadasnjih okruga, koje nameju svoju samoupravu. Za razliku od njih, mi Srbiju vidimo kao drzavu regija koje ce imati visoku samoupravu', rekao je Popov. On je istakao da u Sandzaku i u Vojvodini postoji razvijen osecaj regionalnog identiteta i da drzava mora voditi racuna o tome. 'Drzava koja nema osetljivost za takve zelje svojih gradjana, ona nema perspektivu i jedan od razloga otvaranje krize u ovoj drzavi je pitanje centralizma. Tu je pukla i civija sa Crnom Gorom, a ako se nastavi tako, onda ce i unutar Srbije doci do toga. Izlaz iz i kosovskog problema i pitanja sa Crnom Gorom i drugih je relativizovanje pojma granice i relativizovanje pojma drzave kako je mi sada shvatanje i stvaranju sirih regija i sirih regionalnih integracija', rekao je Popov.

Republicki posalnik sa Liste za Sandzak Bajram Omeragic kritikovao je DOS da je zaboravio na predizborna obecanja da ce odmah po dolasku na vlast pristupiti decentralizaciji drzave i da usporava ovaj proces. On je podsetio da je Vojislav Kostunica na septembarskim izborima dobio cak 94 odsto glasova u Tutinu, ali da jos nije posetio ovaj grad, iako su on i drugi zvanicnici vec nekoliko puta bili u Bosni i Hercegovini. Svi ucesnici skupa su istakli da kao izgovor za odlaganje regionalizacije i decentralizacije ne treba koristiti separatisticke teznje i strah od eventualnog otcepljenja oblasti s visokom autonomijom. Bajram Omeragic je kao primer naveo podatak da 98% regija u Evropi ne zeli da izadje iz drzava u kojima se nalaze.

Dr Dusan Janjic iz Foruma za enticke odnose istakao je da Jugoslavija mora da usvoji novu manjinsku politiku cija ce glavna obelezja biti javno govorenje o svim problemima, stalni dijalog vlasti i civilnog drustva s manjinama i prihvatanje koncepta multietnickog drustva. Medjutim, i on i drugi ucesnici okruglog stola istakli su da se i same manjinske zajednice moraju same organizovati i izboriti za ravnopravni dijalog s vlastima, prenosi B92.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.