OGROMNI REDOVI NA BAZENIMA ŠIROM SRBIJE, A JAKO MALO OPREZA! Ovih pravila se obavezno pridržavajte, sve je veći broj tragedija zbog nemara

Izvor: SrbijaDanas.com, 18.Jul.2023, 07:08

OGROMNI REDOVI NA BAZENIMA ŠIROM SRBIJE, A JAKO MALO OPREZA! Ovih pravila se obavezno pridržavajte, sve je veći broj tragedija zbog nemara

Važna pravila kojih se morate pridržavati.

Kada odemo na letovanje retko razmišljamo o potencijalnim opasnostima. Deluje da se o tome najmanje razmišlja upravo na bazenima, uzevši u obzir da nisu preterano duboki, vrlo su pregledni i ne postoji strah od nezgodnih morskih stvorenja.

Izrazito toplo vreme u Srbiji mnoge je navelo da se rashlade pored nekog bazena, a ukoliko ste se i vi na to odlučili važno je da pratite određena pravila. Pored podrazumevanog >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << tuširanja pre ulaska u bazen, predočavamo i listu drugih stvari kojih se valja pridržavati, ali i opasnosti koje postoje.

Danima kruže vesti o tragedijama koje su se dogodile na letovanjima - većina uključuje nesreće u vodi, utopljavanja iz različitih razloga, a neretko zbog nemara i neodgovornosti plivača.

1. Pazite na decu: Utopljavanje je najveća opasnost na bazenima, posebno za decu. Deca treba da budu pod nadzorom odrasle osobe u svakom trenutku dok su u blizini bazena. Nikada ne ostavljajte decu bez nadzora, čak ni na kratko vreme.

2. Nepravilno plivanje: Ako niste vešti plivač, treba da se držite plitkog dela bazena ili da koristite plivačke pripomoćke kao što su pojasevi za plivanje ili naduvane rukavice. Nikada ne ulazite u duboki deo bazena sami ako niste sigurni u svoje plivačke sposobnosti. Plivanje u pratnji iskusnog plivača ili prisustvo spasioca povećava bezbednost.

3. Klizanje i padanje: Područje oko bazena je uglavnom mokro, pa stoga je najčešće i klizavo. Pazite da ne trčite ili skačete pored bazena kako ne biste izgubili ravnotežu i pali. Ovo je i jedna od najčešćih povreda pored bazena koja može biti vrlo kobna.

4. Preterano izlaganje suncu: Sunčanje pored bazena može biti prijatno, ali preterano izlaganje suncu može dovesti do opekotina, dehidracije i dugoročnih oštećenja kože. Koristite kvalitetan sunčani zaštitni faktor (SPF) i redovno ga nanosite kako biste zaštitili kožu od štetnih sunčevih zraka. Ograničite vreme provedeno na jakom suncu, posebno tokom najtoplijeg dela dana, i redovno se hidrirajte.

5. Alkohol: Neretko se pored bazena služi i alkoholno piće, pa za ljubitelje pića ovo deluje kao idealan provod. Ipak, budite odgovorni i vodite računa. Ukoliko ne želite sasvim da se odreknete alkohola, pokušajte da ne popijete previše. Plivanje u pripitom stanju može biti ozbiljan problem, ma koliko verovali za sebe da ste iskusan plivač. Alkohol, sunce i hladna voda mogu uticati i na gubljenje svesti, a to je onda problem i u bazenu i van njega.

6. Električna opasnost: Bazen može sadržati električne uređaje kao što su pumpa za vodu, osvetljenje ili muzički sistem. Budite oprezni da ne koristite električne uređaje koji nisu namenjeni za upotrebu u blizini vode. Ne koristite električne uređaje dok ste mokri ili stojite pored bazena kako biste izbegli rizik od električnog udara.

7. Hemikalije u vodi: Voda u bazenima se tretira hemikalijama kako bi se održala čistom i bezbednom za plivanje. Međutim, neke od tih hemikalija mogu biti iritantne ili štetne ako se progutaju ili udahnu. Pre plivanja, ali i nakon, preporučuje se tuširanje kako biste uklonili ostatke hemikalija sa kože.

8. Hrana: Vrlo često zanemaren problem, koji može dovesti do tragičnih posledica, kako je to bio slučaj i juče u Grčkoj, gde se devojčica (10) utopila, pretpostavlja se, zbog toga što je jela nesporedno pre plivanja. Pre plivanja se preporučuje da se ne jede obilno ili teška hrana. Hrana koja je bogata mastima ili proteinima može usporiti varenje i dovesti do nelagodnosti tokom plivanja. Takođe, postoji rizik od grčeva ili nelagodnosti u stomaku tokom aktivnosti u vodi ako se pojede previše hrane pre plivanja. Ako planirate da plivate, najbolje je sačekati najmanje 1 do 2 sata nakon obroka pre nego što uđete u vodu. Ovo će omogućiti dovoljno vremena za varenje hrane i sprečiti nelagodnost tokom plivanja.

Plivanje je zahtevna fizička aktivnost, a jako Sunce dodatno povećava potrebu za hidratacijom. Pijte dovoljno vode ili nezaslađene tečnosti kako biste ostali hidrirani i izbegli dehidraciju tokom fizičke aktivnosti u vodi.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.