Izvor: B92, 13.Nov.2001, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OEBS PODRZAVA ZAHTEVE ANEM ZA DONOSENJE ZAKONA

Beograd -- Stefano Sanino, sef Misije OEBS pri SRJ, govoreci za "Danas"

o aktuelnom sukobu premijera Srbije Zorana Djindjica i Verana Matica, predsednika ANEM i direktora RTV B92, koji je u domacoj javnosti pokrenuo lavinu polemika i kritika na racun vladajuceg DOS zbog odnosa prema medijima koji su izneli teret borbe s bivsim rezimom, naglasio je da smatra da "nema mnogo razlike u stavovima jednog i drugog, jer su oba zainteresovana za stvaranje odgovarajucih uslova, fer i transparentnih, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u kojima bi mediji mogli da funkcionisu, i to u okruzenju koje se krece od jedne zatvorene i dirigovane varijante ka trzisnoj ekonomiji" i dodao da su OEBS i medjunarodna zajednica jako zainteresovani da Zakon o radio-difuziji bude usvojen sto pre. "Verujemo da ce njegovo usvajanje biti kljucan korak ka uspostavljanju odnosa medija i politicke moci, da ce pojacati nezavisnost medija i da ce drzavnoj televiziji dati ulogu javnog servisa. Pozabavice se i pitanjem kako bi elektronski mediji mogli biti jednaki na marketinskom trzistu, ali ako igraju po pravilima", navodi Sanino.

Zamoljen da odgovori na pitanje kako komentarise cinjenicu da se DOS okrece medijima koji su utemeljeni i imaju svoju strukturu i razgranatu mrezu, jer im je lakse da njih preuzmu, nego da uspostave nove ili od malih naprave velike, kao i da li se DOS plasi nezavisnih medija i okrece ledja onima bez kojih ne bi bio gde jeste, Sanino je rekao: "Vazno je da svi mediji, da bi se takmicili u fer uslovima na trzistu, budu dovedeni u ravnopravan polozaj. To znaci da onim medijima koji su ranije bili kaznjavani jer su se suprotstavljali Milosevicevom rezimu treba omoguciti makar minimum razumevanja zbog njihovih stavova i ponasanja tokom tog perioda. To se vidi u clanu 52. nacrta zakona o radio-difuziji, gde jasno stoji da ce biti uzet u obzir prethodan doprinos promociji demokratije, pluralizma i razlicitostima u shvatanjima i vidjenjima drustva onih koji podnose zahtev za dodelu frekvencija. Ali, to ne zbog toga sto mora da bude forsirana pozitivna diskriminacija takvih medija iz politickih razloga, vec samo zbog toga sto tokom prethodnog rezima njima nije data sansa da razviju svoje aktivnosti i pristup trzistu. To vam je kao kada trcite na 100 metara, sto znaci da svim trkacima morate obezbediti iste uslove. A ovo je trenutak kada trka treba da pocne, a neki od ucesnika imaju 100 kilograma na ledjima zbog stvari koje su se desavale u proslosti. S druge strane, da biste ucestvovali u trci, morate da trenirate, pa ce tako oni koji su to vise i duze cinili, imati vece sanse za pobedu.

Dakle, potrebno je da shvatimo koji su zahtevi koje nezavisni mediji upucuju i kontekst u kome se ti zahtevi pojavljuju da ne dodje do njihove pogresne interpretacije", kaze Sanino.

Kompletan tekst mozete procitati u Pregledu stampe.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.