OD LETA UMESTO IZA REŠETAKA U KUĆNI PRITVOR

Izvor: Kurir, 22.Maj.2011, 18:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OD LETA UMESTO IZA REŠETAKA U KUĆNI PRITVOR

BEOGRAD - Osumnjičeni i optuženi za krivična dela mogli bi da se po odluci suda, tokom krivičnog postupka, umesto iza rešetaka nađu u kućnom pritvoru.

Ovo rešenje donosi uštedu državnom budžetu od više miliona evra godišnje, a i humanije je rešenje za pritvorenika.

Po budućem Zakoniku o krivičnom postupku (ZKP), čije je usvajanje planirano na leto, osumnjičeni će umesto u pritvoru, boraviti u svom stanu ili kuć, rekao je član radne grupe za izradu tog Zakonika >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Goran Ilić.

Tokom kućnog pritvora koji se uvodi kao jedna od mera za obezbeđenje pritvsustva okrivljenog u toku krivičnog postupka, osumnjičeni će boraviti u svom stanu ili kući i moraće oko ruke ili noge da nosi elektronsku narukvicu kojom će se kontrolisati njegovo kretanje, što je do sada bilo moguće samo u toku izdržavanja kazne kućnog zatvora, ukazao je Ilić.

Na predlog tužioca da se odredi kućni pritvor odluku će donositi sudija za prethodni postupak u fazi istrage, a u toku suđenja sudija ili sudsko veće, kada proceni da postoje dovoljne garancije da okrivljeni neće pobeći.

Kome će sve moći da se umesto pritvora, odredi zabrana napuštanja kuće ili stana zavisiće isključivo od suda i njegove procene ličnih, porodičnih, zdravstvenih, poslovnih i drugih prilika okrivljenog kome se ograničava sloboda kretanja zbog sumnje da je izvršio krivično delo, precizirao je Iić.

"Ideja je da se pritvor postavi kao izuzetak koji će se primenjivati restriktivno, jer se mora imati u vidu da je stanje u našim zatvorima alarmantno, jer u njima boravi duplo više pritvorenih i osuđenih lica, od broja koji mogu da prime po određenim standardima", ukazao je Ilić.

Profesor je istakao da kako Nacert zakonika ne propisuje zaprećenu kaznu (kao sada od preko 10 godina zatvora) za koju pritvor mora da bude određen, ubuduće će isključivo na sudu biti da proceni da li će pritvoriti lice koje je izvršilo teže krivično delo, kao li će neko lice držati u pritvoru samo dok ne prikupi potrebne dokaze, a onda ga ukinuti ili zameniti blažom merom.

Nacrt predviđa i funkcionalno novu nadležnost suda, a to je uvođenje sudije za izvršenje krivičnih sankcija, koji će, pored ostalog, da se stara i o izvršenju mere kućnog pritvora i imaće pomoć Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

U slučaju da osumnjičeni zloupotrebi poverenje pravosudsnih organa i prekrši nalog o dozvoljenom kretanju, kućni pritvor će biti ukinut i određen klasični pritvor.

Kućni pritvor može da traje kao i klasičan pritvor - šest meseci do podizanja optužnice, odnosno četiri godine do okončanja krivičnog postupka.

Elektronski nadzor će se vršiti iz komandnog centra koji se nalazi u Upravi kao i u slučaju lica koja su osuđena na kaznu kucnog zatvora do godinu dana.

Lica kojima bude određen kućni pritvor uz monitoring Uprave će tokom izvršenja te mere boraviti u svojoj kući ili stanu, tako što će na nozi nositi elektronsku narukvicu, a njihovo kretanje i ponašanje će u potpunosti biti nadzirano iz centra za monitoring Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Prostorije u kojima borave, moći će da napuste samo uz dozvolu suda.

Elektronska narukvica je uređaj koji se stavlja na nogu okrivljenog, da ne bi bio upadljiv i primetan. U stanu lica nad kojim se vrši nadzor instalira se centralna jedinica koja obavestava centar za monitoring o prisustvu lica ili o eventualnom prekršaju.

Na ekranu komandnog centra će se svakog trenutka pratiti kretanje lica, odnosno da li ulazi u zabranjene zone kretanje, i da li poštuje odluku suda.

Ukoliko neko prekrši određene mere suda, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, koja će vršiti nadzor, o tome obavestava sud koji u tom trenutku meru kućnog pritvora može da zameni klasičnim pritvorom.

Pored mere kućnog pritvora, u krivično procesno zakonodavstvo biće uvedena mogućnost da se pored bilo koje mere zabrane napuštanja boravišta, zabrane sastajanja sa određenim osobama ili posećivanja određenih mesta odredi i jemstvo.

To jemstvo će biti novčana garancija da će osumnjičeni poštovati zabranu, a ukoliko je prekrši, založena sredstva će, kao i do sada, odlaziti u sudski budžet.

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.