Izvor: Kurir, 02.Mar.2011, 18:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
OBELEŽENO 167 GODINA POSTOJANJA VMA
BEOGRAD - Vojno medicinska akademija danas je obeležila dan te ustanove i 167 godina postojanja i uspešnog rada.
U okviru obeležavanja jubuleja ministar odbrane Dragan Šutanovac otvorio je Centar za hiperbaričnu medicinu u čije opremanje je uloženo oko 70 miliona dinara.
Šutanovac je istakao da ovakav Centar do sada nije postojao u vojnim bolnicama. Prema njegovim rečima, Centar će biti stavljen i u komercijalnu funkciju, pošto će moći će da ga koriste i oni koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << ne spadaju u kategoriju vojnih i civilnih osiguranika.
"Ceo prostor je opemljen najsavremenijim i najboljim aparatima, kompletno je koštao oko 70 miliona dinara i verujemo da je to jedna u nizu značajnijih investicija ", rekao je Šutanovac.
On je podsetio da se zahvaljujući brojnim investicijama VMA, u dijagnostičkom i sistemu lečenja vratila u red najboljih bolnica u regionu.
"Duboko verujem da ćemo nastaviti tako i da ćemo biti najbolja vojna i civilna bolnica na prostoru Balkana", rekao je Šutanovac.
Na VMA je instalirana višemesna hiperbarična komora sa deset sedišta marke "NAUKS" , koja može da se koristi kao osnovna ili dodatna terapija u svim slučajevima kada je došlo do deficita u transportu kiseonika.
Vojni osiguranici su, do sada, u velikom broju upućivani u civilne hiperbaricne centre na dugotrajne tretmane koji negde koštaju i oko 50 evra po tretmanu, što je plaćano iz Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika.
Šutanovac je prisustvovao i svečanoj sednici VMA ističući da je namera Ministarstva odbrane da VMA bude najbolja bolnica u zemlji i regionu za šta poseduje i - kadrovske i tehnološke kapacitete.
"Nadam se da će godina koja je pred nama biti godina sa manje krize i više mogućnosti za investicije", rekao je on izražavajući zadovoljstvo što je VMA prepoznata kao renomirana ustanova širom sveta.
Prema njegovim rečima, od Kine do SAD, od Angole i Namibije do Norveške, ne postoji nijedna država sa kojom sarađujemo a koja nije iskazala želju da sarađuje sa našim vojnim zdravstvom i upravo sa VMA.
Šutanovac je podsetio da je proteklu godinu obeležilo i učešće u mirovnim misijama UN pri čemu su pripadnici VMA imali izuzetno zapaženu ulogu u Kongu i Čadu.
"Bili su u Kongu i Čadu na čast svih nas koji smo pripadnici sistema odbrane ali i cele države i time smo pokazali da smo odgovorni ne samo za zdravlje naših građana već i za šire potrebe društva u celini", rekao je on.
Načelnik VMA pukovnik Marijan Novaković je istakao da uspeh pripada samo onim pojedincima koji poštuju svoju prošlost i zahteve sadašnjeg vremena i osmišljavaju viziju budućnosti.
"Putevi VMA u dugoj istoriji bili su uglavnom samo putevi uspeha i neprekinutog razvoja u svim oblastima medicine, stomatologije i farmacije", rekao je Novaković.
Na sednici su promovisani novi doktori nauka. Medalje "Dr Vladan Đorđević" dodeljene su istaknutim srpskim hirurzima, a povelje VMA nacionalnim insitucijama i ustanovama za uspešnu saradnju.
U okviru obeležavanja jubileja u krugu VMA je prethodno danas otkrivena spomen bista prvom srpskom ratnom hirurgu Mihailu Miki Petroviću.
VMA je danas obeležila i 2. mart, Dan te ustanove, u znak sećanja na isti datuma iz 1844. godine kada je ukazom kneza Aleksandra Karađorđevića osnovana prva centralna vojna bolnica.
VMA je vodeća ustanova u oblasti lečenja, preventivne medicine, farmacije, obrazovanja i naučno istraživačkog rada u Srbiji i na prostoru jugoistočne Evrope.









