Izvor: Nezavisne Novine, 24.Jul.2018, 07:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

OBA bez nadzora godinu dana

SARAJEVO - Sutra se navršava tačno godinu dana kako nije zasjedala Zajednička komisija za nadzor nad OBA parlamenta BiH, što znači da upravo toliko Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA) nije pod parlamentarnim nadzorom.

Većina parlamentaraca, članova Zajedničke komisije za nadzor nad OBA, tvrdi da postoji poslovnička mogućnost da se sazove sjednica, da to mogu učiniti prvi i drugi zamjenik Bariša Čolak (HDZ) i Safet Softić (SDA), ali da ne žele to da učine. >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine <<

Ističu da se od 4. maja 2018. godine u parlamentarnoj proceduri nalazi Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji BiH, a čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, i da je taj zakon vraćen iz hitne u skraćenu proceduru, te da svoje mišljenje treba dati parlamentarna komisija koja se već godinu dana ne sastaje.

Mirsad Mešić (SDP BiH), član Zajedničke komisije za nadzor nad OBA, ističe da nepostojanje parlamentarnog nadzora nad OBA odgovara svima - i poziciji i opoziciji.

"Svima, i SDA, i HDZ BiH i SNSD-u odgovara, iz njihovih razloga, da nema nadzora. SDA nema problema jer ona upravlja s OSA. Odgovornim za nepostojanje parlamentarnog nadzora nad OSA smatram prvog zamjenika predsjedavajućeg ove komisije Barišu Čolaka i drugog zamjenika Safeta Softića, koji imaju mogućnost da sazovu sjednicu, ali oni to očigledno ne žele. Zašto, to morate pitati njih", kazao je Mešić za "Nezavisne".

Upravo njih dvojica nisu nam se juče javljala na telefonske pozive.

Govoreći o Prijedlogu izmjena Zakona o OBA, Mešić tvrdi da ovaj zakon blokiraju HDZ i SNSD i da "to nije ništa čudno".

"Nema ništa sporno u ovom prijedlogu. Radi se o procedurama koje imaju veze sa zaštitom svjedoka i procedurama koje su po evropskim standardima. Nema tu ništa što ne bismo mogli dogovoriti, ali neće i gotovo", kazao je Mešić.

Damir Bećirović (DF), član Zajedničke komisije za nadzor nad OBA, kaže da nije tačno da je OBA bez nadzora jer postoji Izvršno-obavještajni odbor, postoji Predsjedništvo BiH, a personalni je problem unutar Komisije.

"Pojedinci žele, čini se, da se vrati čovjek koji je falsifikovao dokument Komisije. Većina to ne želi jer čovjek koji je falsifikovao dokument trebalo bi da krivično odgovara. Komisiju ne žele da sazovu prvi i drugi zamjenik, a ona ima sve uslove za rad", rekao je Bećirović.

Borislav Bojić (DNS), član Zajedničke komisije za nadzor nad OBA, kaže da postoje oni koji su po Poslovniku zaduženi da sazovu sjednicu.

"Đorđo Krčmar i ja dolazimo na sve sjednice Komisije, ali u zadnje vrijeme ne samo ova komisija nego i mnoge druge nisu u stanju da obezbijede kvorum. Raspoloženje kod nas u DNS-u postoji, rad u komisijama je važan za nas i mi ćemo se odazivati", rekao je Bojić.

Dušanka Majkić (SNSD), poslanik u Predstavničkom domu BiH, ističe da su u maju ove godine poslanici odbili Prijedlog izmjena Zakona o OBA, koji je u parlamentarnu proceduru uputilo Vijeće ministara BiH.

"Parlamentarci su odbili da ovaj prijedlog ide po hitnom postupku, a prihvatili su skraćenu proceduru. Dakle, predložene izmjene su došle kao posljedica apelacije Ustavnom sudu BiH od strane Borjane Krišto (HDZ BiH), zamjenice predsjedavajuće Predstavničkog doma BiH", kazala je Majkićeva.

Ona dodaje da bi zakon bio razmatran po skraćenoj proceduru, trebalo bi obezbijediti mišljenje Zajedničke komisije za nadzor nad OBA, koja ne radi već godinu dana.

"Ne vjerujem da će se procedura uspjeti okončati prije izbora", kazala je Majkićeva.

Ističe da je mnogo toga u ovom zakonskom prijedlogu što zahtijeva amandmansko djelovanje te da je zbog toga i odbijena hitna procedura.

Majkićeva ističe da najgora stvar koja se može dogoditi jednoj zemlji je da njen bezbjednosni sektor funkcioniše mimo parlamentarne kontrole.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.